PÁTEČNÍ GLOSY 8.10.2004

Miroslava Macka
Před volbami, a zvláště v Grossourkově, je možné všechno: již 22. srpně řekl Dalík veřejně v rozhlase, že na schůzce s Kořistkou padla z Kořistkových úst suma 15 milionů korun, které měl dostat jeho předchůdce v poslaneckých lavicích Bielesz za to, že vypadne a uvolní své místo provládnímu Kořistkovi. Další z přítomných, Večerek, tato slova potvrdil.
Dny a týdny se nedělo nic a najednou toho zase máme plné noviny. Myslím, že by měl opět promptně vystoupit ministr vnitra Bublan a žádat nejméně Kořistku, aby šel opět na detektor lži, který by obratem ruky zase potvrdil, zda to říkal či nikoliv. A policie by opět mohla zadržet Dalíka s Kořistkou a převážet je vrtulníkem sem a tam, a policie by mohla předem se státním zástupcem domluvit jejich vazbu, když tak maří pěkně jednostranně rozběhlé policejní vyšetřování. A okresní státní zástupce by opět mohl vazbu zamítnout a nejvyšší státní zástupkyně by se opět mohla rozčílit a poslat na okresního zástupce krajskou kontrolu, ostravský státní zástupce, ten, který tak vřele předem souhlasil se vzetím Dalíka a Večerka do vazby, by opět ve své dovolené dobrovolně putoval do Prahy, aby se seznámil s trestním spisem, atd., atd.,až do úplného zblbnutí veřejnosti...

Lidové noviny dnes přinášejí mj. informaci, že v Česku putuje každým rokem neoprávněně do vazby kolem padesáti lidí! Vazba je přitom tak závažný zásah do osobnostních práv člověka, že její neoprávněný "výkon" lze přirovnat k výkonu lékaře, kterým doživotně zdravotně poškodil pacienta.
O lékařích, souzených a odsouzených za takové hrubé omyly, sem tam slyšíme a čteme. O státních zástupcích a soudcích, kteří každoročně "vyrobí" na padesát takových hrubých omylů, nikdy. Jak je vidět, vrána vráně oči nevyklove. Je ovšem nejvyšší čas začít u nás trestat i šlendrián státních zástupců a soudců, než nám zcela přerostou přes hlavu.

Velmi souhlasím s Martinem Komárkem a jeho názorem, že by ODS měla otočit svoji kampaň a zaměřit ji věcně na to, že "Gross má jen prázdné heslo a peníze poplatníků, které rozhazuje jako nějaký šílený monarcha", jak to Martin Komárek poeticky nazval, ovšem to pranic neznamená, že by ODS a nakonec všichni občané, včetně novinářů a včetně Martina Komárka měli přestat registrovat, zveřejňovat a hlavně se bránit zřetelným příznakům toho, jak Gross využívá a zneužívá mocenské orgány státu k "politice pokračující jinými prostředky."
Strkat před tím hlavu do písku by se nám všem zatraceně nevyplatilo.

V Právu dnes vyšel článek premiéra Grosse s titulkem "Se zdravím se nesmí kupčit ani šmelit", brojící proti plánovanému převodu některých nemocnic na akciové společnosti.
Prosím novináře či poradce, který za premiéra tento text psal (pokud se za něj - tedy za text, ne za premiéra - nestydí), aby se mi ozval. Rád bych jej totiž vyzval k veřejné polemice.

A moudré staré české přísloví, nejen o sporu nového ministra pro místní rozvoj Paroubka se starým ministrem pro místní rozvoj Němcem o zbytečném utrácení veřejných prostředků: Jeden za osmnáct, druhý bez dvou za dvacet.