PÁTEČNÍ GLOSY 24.09.2004

Miroslava Macka
Expremiér Zeman se posmívá premiéru Grossovi, že jeho heslo "Myslím to úpřímně" připomíná sňatkového podvodníka. Jenže: sňatkoví podvodníci by nebyli tak úspěšní, nebýt blbých ženských, které jim ty kecy věří. Jenže úspěšní právě proto jsou. Gross by nebyl tak úspěšný.....

Již včera jsem psal na téma Kořistka a detektor lži. Hned jak se po neděli vrátím do Prahy, zkusím namísto novinářů, kteří to doposud neudělali, položit policii pár otázek: Od kdy policie používá detektory lži a v kolika případech již tak učinila? O jaký typ detektoru lži šlo? Od kdy jej policie vlastní? Kdo jej obsluhoval? Kolikrát byl použit a s jakými výsledky?
Obávám se ovšem, že i tyto otázky zahrne policie do okruhu "mlčení k případu". Uvidíme. Budu Vás informovat.

Včera odpoledne jsem dostal následující mail od redaktorů ČT Nory Novákové (a Jiřího Hynka):
Vážený pane Macku,
obracíme se na Vás se žádostí o rozhovor ohledně kauzy LTO. V obchodním rejstříku jsme zjistili, že jste v letech 1992 - 1995 figuroval jako společník ve firmě SELÉNÉ, v níž v té době byli jednateli J. Berka, J.Vymazal a J. Berková. Tyto zmíněné 3 osoby byli blízkými spolupracovníky Vratislava Kutala, obchodníka s LTO, t.č. ve vazbě v Bratislavě. Kutal sám ve firmě SELÉNÉ figuroval taktéž: v letech 1997-2000. Nevnímáte Vaši tehdejší spolupráci s těmito 3 lidmi jako problém?

Odpověděl jsem:

Vážená paní Nováková, v uvedených létech jsem figuroval (spolu s mojí tehdejší manželkou) jednak ve společnosti Selené, jednak v nadaci Selené, která měla za cíl propagovat a celoročně dodávat na trh kozí mléko, velmi vhodné pro alergiky. Angažoval jsem se tehdy proto, že se moje vnučka narodila s těžkým atopickým ekzémem a kozí mléko, které nám dodávali manželé Berkovi, hospodařící na statku v blízké Leštině, jí velmi pomáhalo.
Po jedné úspěšné celostátní konferenci o kozím mléku a alergiích pořádané nadací a několika bohužel neúspěšných pokusech zajistit větší pravidelné dodávky kozího mléka a hlavně jeho kondenzaci pro zimní užití pro více alergiků, jsem rezignoval a ze společnosti odešel. Pana Kutala jsem osobně neznal a neznám a o jeho stycích s dr. Berkovou jsem se dozvěděl až po létech z medií. Taktéž o další aktivity společnosti jsem se nezajímal a nezajímám. Vnučka, dnes sedmnáctiletá, je naštěstí v pořádku.
Žádný problém v těchto lehce ověřitelných faktech nevidím, ale předpokládám, že jej z nich někdo bude chtít udělat.
Máte mé svolení tyto informace použít.
S pozdravem...


Dnes dodávám: Na žádost o rozhovor jsem nereagoval a reagovat nebudu, vystupovat v předvolební kampani ČSSD totiž nemíním. A jen budu s úšklebkem sledovat, jaké spekulace a nesmyslné konstrukce z toho vzniknou - mám už své letité osobní zkušenosti a znám všechny mediální fígle a manipulace, takže se docela bavím a těším se na další díl tohoto seriálu - třeba na výlet Ivana Langra a dalších na Kilimandžáro, kterého se účastnil i Kutal, jak o tom psaly noviny již před drahnout dobou.....a jistě přijdou i další prefíkané díly.
Zde několik námětů: moje dcera chodila do školy s člověkem, odsouzeným za vraždu v Kutalově případu. Matka odsouzeného vraha byla zaměstnána ve stejném podniku jako já. Jeho otce znám od dětství.
P.S. Žiju na malém městě.

Stará moudrost na dnešek, nejen pro Noru Novákovou:
Kuše je hrozná zbraň, kušna ještě horší.