STŘEDEČNÍ GLOSY 22.09.2004

Miroslava Macka
Poslanec KSČM Dolejš se domnívá, že eurozatykač bude pro Česko přínosem a jeho možná protiústavnost mu pranic nevadí. "Implementace do českého právního řádu může být dodatečná,"prohlásil.
Jak je vidět, úcta komunistů k právu a zákonům stále odpovídá roku 1948.

Ministryně zdravotnictví Emmerová zase zrušila vyhlášku o lécích, neboť "neodpovídala politice sociální demokracie a programovému prohlášení vlády."
Vzhledem k tomu, že tutéž vyhlášku tři dny před tímto svým výrokem vlastnoručně podepsala, doporučuji jí obrátit se na kolegy gerontology či oftalmology, případně psychiatry.

Ministr Němec se zase, zdánlivě po právu, rozčiluje nad tím, že by policisté měli dostat přidáno podstatně více než ostatní státní zaměstnanci. Doporučuji mu též návštěvu lékaře - specialisty, neboť pro toto nehorázné zvýšení platů policistům osobně zvedl v poslanecké sněmovně dvakrát ruku.
Co myslíte, jde o Alzheimera? Nebo spíše, vzhledem k věku, o akutní předvolební vyčuranost?

Můj včerejší text z Lidovek:

Nápad zapojit do volební kampaně populární zpěváky je pochopitelně starý, prastarý a užívá se vždy, když je zapotřebí naladit lidi do růžova alespoň říznou muzikou, když už jsou rozladěni reálnou politikou a také je přesvědčit, že všichni ti zpěváci, kterým naslouchají, nejsou většinově děvky prodejné, ale volí právě tu stranu, na jejíž akcích zpívají. Kšeft je ale kšeft, a netřeba se morálně durdit.
Co mi však vadí, je polovičatost takových akcí. Jen si to představte: přijdete se podívat na velký mítink socialistů a hlavně na Staníka Grossů, byť nekandiduje, a co uslyšíte? Helenu Vondráčkovou a staré, prastaré šlágry "Chytila jsem na pasece motýlka" a "Mám ráda cestu lesní", taktéž stále mladého Michala Davida, kterak pěje po staru "Céčka, sbírá céčka, to je ta léčka, a já jsem o tom neměl ani zdání..." a na závěr samotného Mistra Karla Gotta, který rozezvučí svůj tenor a zarockuje jako za mlada "Trezor" a jako návdavek ještě přihodí festivalovou "Lady Carneval". Docela nuda, že?
Nabízím proto výše zmíněným zpěvákům výpomoc v podobě nápadu a jeho okamžité realizace: co takhle nahradit neutrální texty starých, tisíckrát obehraných hitů, novými, průbojnými, ba přímo častuškovými slokami? Žádná polovičatost - i texty písní přece musí lidi oslovovat, přesvědčovat, burcovat. Navíc, když nic takového nemůžete čekat od kandidátů a jejich vizí a programů, jak jste se jistě vícekrát přesvědčili.
A tak tady jsou vhodné texty - a opět si to představte: Na podium před nastoupené kandidáty přihopsá Helenka Vondráčková a spustí "Chytila jsem na pasece kapavku, při čekání na Langrovou, na Savku, tak volím Standu, vždyť dobře vím, za jeho vlády že se zdarma vyléčím, zdarma vyléčím..." A reforma -nereforma zdravotnictví je obratem předestřena. Po nezáživných projevech kandidátů pak vypomůže "Cestou lesní", ovšem se slovy "Mám ráda kandidáty, s nimi tady jsem a řeknu proč..." a na to hned naváže Michal David s výstižným textem "Hlasy, sbírám hlasy, ze státní kasy,ať tok peněz neustále proudí..." a úplně nakonec Mistr Gott zarockuje "Ze zdi na mě tupě zírá Topolánek, oči škvíra, po porážce od Staníka, ať si v opozici opět zvyká..." a za frenetického potlesku přihlížejících optimisticky skončí "Znám muže, který přemohl skepsi, žal, Staník nám z žití udělá karneval..."
Znaje ovšem Františka Janečka, jistě bude chtít mít v zásobě texty i pro případ, že by přece jen vyhrála pravicová opozice a jeho stáj pak logicky zazpívala v Hlavní kanceláři ODS. Nabízím vhodné texty i pro tuto příležitost. Pro Helenu Vondráčkovou: "Chytila jsem na pasece virózu, zánět dutin, taky trochu artrózu, infarkt to není, dobře vím, jít k lékaři, že něco drobných připlatím, drobných připlatím..., o textu "Mám ráda chlapy s funkcí, pro ně trylkuju, dobře vím proč..." ani nemluvě. Michal David pak s neodolatelným úsměvem zapěje: "Hlasy, získal hlasy, na věčné časy, ať ODS tu s Topolánkem vládne..." A Mistr? "V politice tupě zírá po Standovi velká díra, Topolánku, milý hochu, děkujeme ti víc, než-li trochu.." a zakončí opět tou nesmrtelnou "Znám muže, který přemůže skepsi, žal, ještě, žes, Mirku, tuhletu funkci vzal..."
A František Janeček? V případě, že zelení od minula opět něco získají, začne dozajista domlouvat patřičná vystoupení s Josefem Zímou ("Na tý louce zelený...") nebo ještě lépe s Jitkou Zelenkovou a doufám též, že zváží moji poslední nabídku na očastuškování hitu "Zelená je tráva" ("Zelená je tráva, na ní Beránek...").
Jen když posílí bolševici, bude mít volno. U těch je přece dobře zapsán už z doby minulé.

A aforismus na středu, nejen Františku Janečkovi:
Kráčel v čele s praporem tak vehementně, že si ani nevšiml, že mu ho během pochodu několikrát vyměnili.