ÚTERNÍ GLOSY 21.09.2004

Miroslava Macka
"Mzdová nákaza" zní odborný ekonomický termín jevu, který spustil předseda socialistů ve funkci premiéra Gross zvýšením platů policistů. A má na krku protestní akce státních lékařů, kteří chtějí pochopitelně přidat taky. Dobře mu tak.

Ministr obrany Karel Kuehnl si takto postěžoval ČTK k prohlášení Grosse o zvýšení platu učitelům: "Kdyby nám to řekli už ve čtvrtek, když jednala koaliční devítka o rozpočtu, považuji za pravděpodobné, že bychom to dokázali na místě podpořit."
Čímž si zároveň odpověděl, proč to socialisté ústy Grosse vyhlásili sami, aniž se o tom koaličním partnerům vůbec zmínili: předvolební body za tento úplatek tak také shrábnou sami, neboť učitelům přece "přidal Gross" a ne nějaká koaliční vláda. A že hodlá přidat hlavně z rozpočtů ministerstev, která vedou lidovci a unionisté, tak na to můžete vsadit krk.

Není na světě státu, který by v rámci boje proti terorismu nezkoušel posílit svoje již tak velmi silné pozice: i disident Bublan, současný ministr vnitra v socialistické vládě, tak činí. Navrhuje, aby vznikl centrální registr bankovních účtů, takže stát by měl k dispozici veškerá čísla bankovních účtů spolu se jmény vlastníků.
V boji s terorismem je to na dvě věci - na nic a na hovno, ale k vládnutí á la Gross by se to hodilo ovšem náramně. Neboť jak říká klasik: Vědění je moc. Zvláště když na někoho moc víte.

Poslanec Bielesz, který se tak náhle rozhodl opustit sněmovnu a přepustit své místo náhradníkovi Kořistkovi, jaksi zmizel. Není doma a manželka s dětmi odmítají prozradit, kde je. Velmi podivné.

Již devatenáctý dům na Malé Straně chce obsadit parlament české republiky - ten si chce totiž pronajmout bývalé sídlo Hlavní kanceláře ODS ve Sněmovní ulici, patřící pražskému arcibiskupství.
Kardinál Vlk by tak získal ročně do pokladny přes pět milionů korun, neboť dům je od doby, co se z něj ODS odstěhovala, prázdný.
Dá se předpokládat, že hlavně lidovci budou o novou budovu velmi usilovat. Co takhle zjistit, páni novináři, v čí hlavě se další rozšíření velkého parlamentu maličké země zrodilo?


Čtenář glos a výstižný glosátor P.J. mi včera napsal:

Vážený pane doktore,
nabízím jeden z odpozorovaných grossourkovských paradoxů. Pokud mne někdo okrade na ulici, případně podvede ten, jemuž
jsem svěřil v dobré víře své peníze, je to jednoznačně kriminální trestný čin. Pokud mne, a dokonce i mé potomky, dlouhodobě okrádá
politická reprezentace, je to státní rozpočet. U nedělní sedmičky jsem přímo ryčel blahem, jak si notovaly dvě politické matróny o tématu, jak na stále viditelnější dětskou kriminalitu, a došly k objevnému závěru, že by bylo třeba postihovat a trestat nehodné rodiče.
Ač nejsem právník, tak na rozdíl od bývalé ministryně spravedlnosti vím, že institut zanedbání povinné péče či výchovy v našem právním řádu už zakotven je, jen se zatím používal jako klacek na neplatiče výživného. Fascinuje mne, jak tento sociologicky složitý problém, který stojí nad společenskými systémy, obě dámy spláchly celkem jednoduchou zkratkou, že hlavním důvodem jeho výskytu je nedostatečná výchova v rodinách. A zřejmě už jim vůbec nedochází, že vzory a modely chování neudávají pouze rodiče, nýbrž, mimo jiné, i tzv. "veřejní činitelé". Nechť se obě dámy zamyslí, jaký je poměr vzorů pozitivních a negativních z této oblasti. A divím se tomu, že se ony diví,
že v zemi, kde je daleko jednodušší si otevřít hernu než tělocvičnu, kde je víc hospod, kde neznají zákon o zákazu nalévání alkoholu mladším 18-ti let, než dětských hřišť, kde nadšenci, kteří by byli schopni a ochotni nabídnout dětem kvalitní alternativu k toulání po ulicích, jsou deptáni státním nezájmem, že v tomto, jako ostatně v mnoha jiných případech, přicházejí s křížkem
po funusu a snaží se hasit požár dětskou stříkací pistolkou.
Závěrem sebekritika po grossovsku:
"Kdysi jsem býval velmi namyšlený, ale teď už jsem úplně bez chyby!"

S přátelským pozdravem Váš P.J.