PÁTEČNÍ GLOSY 10.09.2004

Miroslava Macka
A tak mne premiér Gross vyslyšel a opravdu včera v televizi řekl tu nezměrnou ptákovinu, že odhalení lumpů v policejních jednotkách je úspěchem policie!

Policejní stát se může projevovat různě. Třeba tak, že policisté mají z roku na rok dostat přidáno k platu 27% (!), zatímco ostatní státní zaměstnanci téměř nic. Myslím, že platy policistů by měly být závislé na výkonnosti policie: čím méně trestných činů a čím více jejich objasněnosti, tím vyšší plat. Vytvořit patřičný koeficient a důsledně jej používat. Nechce se toho někdo z poslanců chytnout a začít pracovat na příslušném návrhu zákona? Byl by to jeden z mála zákonů, při němž by byl použit zdravý rozum.

Ať si říká pražský exprimátor Jan Kasl co chce - dnes v Právu třeba hájí existenci "nezávislých" kandidátů větou "Potřebujeme nestraníky, nezávislost neexistuje" - realita je jiná. Doposud všechna hnutí "nezávislých" nebyla nic jiného, než politické strany, budované seshora k jednomu jedinému účelu: aby si zakladatel či zakladatelé opatřili nové, lukratrivní zaměstnání v politice.

"Průzkum: svět by nevolil Bushe" zní titulek dnešních Lidovek. Myslím, že svět by nevolil leckterého amerického prezidenta, včetně Trumana či Reagana. Možná je toto zjištění jedním z důvodů, proč jsou USA světovou velmocí číslo 1 - nevolí svoje Beneše či Havly.


K. Čapek k dnešku:
Tak se zdá, že jsme více ovládáni slovy, než jimi vládneme sami.