ČTVRTEČNÍ GLOSY 2.09.2004

Miroslava Macka
Je asi jen velmi málo lepších příkladů neskutečného plýtvání veřejnými prostředky než je odstupné ve výši 674.500.- korun českých Vladimíru Špidlovi, který se vzdal poslaneckého mandátu, neb byl vykopnut do Bruselu. Není nejvyšší čas změnit mizerný zákon, respektive změnit mizerné zákonodárce, kteří jej přijali?

Horská služba je občanské sdružení, které jistě dělá pro návštěvníky hor bohulibou práci - zápasí ovšem neustále s nedostatkem peněz, takže má přejít pod Ministerstvo pro místní rozvoj a dostávat z rozpočtu cca 150 milionů ročně. Patnáct korun od každého z nás, tedy 60 kurun od každé čtyřčlenné rodiny, a to bez ohledu na to, zda hory navštěvujeme či nikoliv, tedy zda o její služby stojíme, její služby využíváme nebo ne. Nebylo by mnohem lepší a spravedlivější hradit provoz této služby z nepatrné horské přirážky ke službám v horských oblastech plus z hrazení nákladů služeb HS občany, kteří je reálně potřebovali?Socialismus, jak vidíte, je někdy velmi plíživý.


Prázdniny a většina dovolených sice skončily, ale venku je nádherné babí léto: doporučuji neprodleně vzít za ruku někoho, koho milujete, vyrazit na místa, odkud na stát není vidět a plnými doušky si užívat života a krás světa.

A moudro na čtvrtek, tentokrát od Karla Čapka:
"Každý politický řád je dělán z lidí. Demokracie není udělána z lidských práv, nýbrž z lidí a jejich působení. Diktatura je dělána z mužů a ne z poroučení. Komunismus je věc lidí a ne foršriftů. Vybudujte jakýkoliv řád: z polovičatých, neloyálních, nestatečných, malých lidí to bude nedostatečný a chaotický řád. V malodušném, politicky malicherném národě sebelepší politický systém bude malý, zvrtačený, neúčinný."