STŘEDEČNÍ GLOSY 1.09.2004

Miroslava Macka
Čtenář glos O.L. mi poslal zajímavou informaci. Zde je:
Vážený pane doktore,
uvádíte, že metody použité při podání vysvětlení aktérů causy "Kořistka" Vám připomínají Reportáž psanou na
oprátce. Musím Vás ubezpečit, že nejste daleko od pravdy: Od roku 1979 až do roku 1987, kdy jsem "požádal" o uvolnění ze služebního poměru tehdejší SNB, jsem pracoval na kriminálce a v této souvislosti si vzpomínám na studijní materiál týkající se trestního řízení. Jednalo se o učebnici trestního práva procesního (myslím, že z roku 1971), jehož autor ??? NEZKUSIL nás, snaživé studenty seznamoval s metodami sovětské justice.
Metoda byla založena na požadavku vyšetřovatele přinutit jednoho ze spolupachatelů (pochopitelně
neměla význam v případě, kdy byl vyslýchán jeden pachatel), aby Vámi
uvedenou, případně mírně modifikovanou větu ("...Stěpane Nikolajeviči, pověz pravdu, já jsem jim vše řekl") sdělil svému komplici. Byl do místnosti onoho pachatele, který se nechtěl přiznat, přiveden jen na okamžik za účelem vyslovení této manipulace a ihned odveden.
Metoda měla dvojjaký účel (obdoba odmítnutí detektoru lži): Pokud by spolupachatel odmítnul toto svému komplici sdělit, automaticky byl stavěn sám do role lháře.
Pane doktore, vsadím se, že vyslýchající policejní orgán rovněž studoval NEZKUSILA s tím rozdílem, že o další studium a sebevzdělávání od let normalizace neprojevil zájem. S úctou...
PS: Knihu a předmětnou pasáž bych určitě nalezl.

Čtenář glos P.J. k témuž zase napsal:
Vážený pane doktore,
případ Kořistka zřejmě bude mnohem významnější, než by se na první pohled zdálo. Je vidět, že ČSSD vzala boj o zachování svých pozic velmi zodpovědně a podle všech známek dokázala dokonale využít neobratnosti počínání p. Topolánka, když na případu
Kořistka vystavěla kauzu, která ODS značně potrápí. Přitom to není ČSSD, kdo je do případu přímo zapleten, a tak se může tvářit jako ctnost sama. Kořistka je z US-DEU, ale za nitky samozřejmě tahají někde jinde.
Případ sám už není důležitý svou podstatou, ale svým účinkem. Vždyť není co vyšetřovat, hrdina - Kořistka chrabře zveřejnil podlý pokus ODS o jeho podplacení, padouch - Topolánek jej chtěl uplatit mrzkým penízem v hodnotě 10 mil. Kč a ještě je to takový zbabělec, že místo sebe nastrčil dva svoje nohsledy. Přímé důkazy ale nejsou (a nikdy nebudou), jsou zde
jen tvrzení a pachuť nedokazatelného, ovšem i nevyvratitelného, podezření, že ODS se neštítí ničeho pro uspokojení svých mocenských ambicí. Pro policii je to práce na jedno odpoledne, tak proč už to trvá týdny? A případ má i další rozměr - z čeho asi tak chtěla ODS Kořistkovi těch 10 milionů zaplatit? Z pokladny ODS jistě ne, takže zde máme opět variace na známé téma "podezřelé financování ODS", to je osvědčený tahák a evergreen.
Tahle nota má stále své vděčné posluchače, protože nemine jakýkoliv diskusní pořad kdekoliv a o čemkoliv, aby se tam nezjevil nějaký démon, kteý sice vůbec nemluví k věci, avšak neopomine zahřímat, že za všechny problémy jeho, naší země, celé zeměkoule i celé galaxie může, kdo jiný, než Václav Klaus. V porovnání s dneškem si starý intrikán Fouché musí připadat jako nedouk a ve své kobce zelená závistí.
S přátelským pozdravem Váš....


Můj včerejší text z Lidovek:

Stížnost antimonopolnímu úřadu.

Vážení,

představte si, že léta a léta šetříte peníze, neboť si chcete koupit pěkný byt, když však tak chcete učinit, je vám řečeno, že za své peníze nic takového získat nemůžete, neboť většina se rozhodla peníze utratit v hospodě a vám nezbývá než pod hrozbou sankcí učinit totéž. Nebo se rozhodnete podívat se v televizi na Bergmanův film, protože však většina, která má o jednoho jediného diváka navíc, chce sledovat Kameňák 5, musíte jej sledovat též, ba dokonce ani televizi nesmíte pod hrozbou pokuty či vězení vypnout. A koupit si čerstvé ovoce? Ale kdeže! Nic tak zdravého, vždyť většina se rozhodla pro bůček, takže se pěkně cpěte nezdravým tukem a opovažte se si stěžovat.
Že je to pitomost a taková monopolizace sebenepatrnější většinou neexistuje a existovat nemůže, neboť by to bylo proti zdravému rozumu a základním svobodám člověka?
Ale, ale.
Jen se pořádně rozhlédněte: například nikdy nevolíte socialisty, neboť jejich ideje a politika jsou vám veskrze protivné - nic ovšem naplat, získali většinu jediného poslance a tak ať chcete či nechcete (a vy samozřejmě nechcete), budete pod hrozbou pokut a vězení platit jako mourovatí, aby ta jejich křehounká většina mohla utrácet peníze na věci, které nepotřebujete, za které byste je nikdy nevydali nebo které pokládáte za nesmyslné plýtvání. Prostě za své peníze ať chcete nebo nechcete dostanete jen a jedině ten Kameňák 5, bůček a posezení v zaplivané a zakouřené hospodě.
Vy sice bdělým okem sledujete a hlídáte, zda někde nevznikl monopol, neboť je obecně známo, že kde není konkurence, jdou s tím ruku v ruce mizerné služby a mizerné zboží za přemrštěné ceny, kupodivu ten největší monopol, stát, ponecháváte totéž viditelně a prokazatelně činit.
Přitom by dnešní výpočetní technika bez problémů umožnila vnést konkurenci i do služeb státu, jinak řečeno, lehce by umožnila lidem, kterým se současné vládní hospodaření nelíbí, emigrovat do státu dle jejich gusta, aniž by se museli hnout z domu: kdo by měl zájem, odhlásil by si mizerné a drahé služby, které mu poskytuje současný socialistický stát a najmul by si například na hlídání bytu, chaty a auta soukromou, kvalitní a zodpovědnou službu (tedy jiný stát), děti by posílal do lepší soukromé školy, aniž by musel připlácet na tu nevyužívanou státní, nemocniční pokoj a zdravotní služby by si vybral dle své kapsy a vůle u konkurujících si zdravotnických zařízení, živnostenský list by mu na počkání vystavil úředník z konkurenční firmy, který by za ním přišel domů a rozhodně by to ani nebylo dražší než dnes a při cestě dálnicí by zaplatil patřičné mýtné, menší pak na okreskách, nebo zůstal zadarmo sedět doma.
Ba dokonce ani na zahraniční politiku, sestávající většinou z cest a setkání politiků, ze kterých má malý nebo pražádný užitek, by nemusel připlácet, nýbrž za ušetřené peníze by mohl jet do ciziny sám a družit se a přátelit s kým by chtěl. A namísto nemalé sumy za gripeny by si něco zodpovědně odložil na stáří. Ba s potěšením by částí svých příjmů přispěl chudákovi nemocné paní od vedle, línému ochlastovi od naproti by však nedal nic.
Komu by ovšem ten socialistický nepořádek a plýtvání nevadily, ten by klidně, dle vlastní vůle, mohl zůstat v péči socialistického státu.
A tak by prostě na území Česka elektronicky, virtuálně, vzniklo více států, s jinými prioritami, s jinými žebříčky hodnot, s jinou kvalitou služeb a každý by se mohl v tomto konkurenčním prostředí svobodně vybrat, ve kterém chce žít a vychovávat potomstvo.
Krásná představa, co říkáte? Vlastně pro vás asi ne, neboť i vám by vznikla konkurence a skončil by sladký život v monopolu. Takže s tím dnešním státním monopolem, drahým a nekvalitním, asi nic neuděláte. Nemám pravdu?

S pozdravem Miroslav Macek