9. ADÁMKOVY FOLKLORNÍ SLAVNOSTI V HLINSKU

28. až 29. srpna 2004
Již po deváté se 28. a 29. srpna 2004 konají v samém srdci Českomoravské vysočiny Adámkovy folklorní slavnosti. Jejich pořadatelem je Folklorní sdružení České republiky a město Hlinsko za podpory Pardubického kraje. Spolupořadatelem jsou soubor písní a tanců Vysočan Hlinsko a Městský kulturní klub Hlinečan. Je to mezinárodní přehlídka folklorních souborů, která svým významem přerostla rámec regionu.
Adámkovy slavnosti převzaly svůj název po hlineckém rodáku a čestném občanu města Hlinska Dr. Karlu Václavu Adámkovi. Dr. Adámek, ač původním povolání právník, je autorem nespočetného množství etnografického materiálu (lidové stavitelství, zvykosloví, obyčeje, lidová hudba a tanec atd.). Z těchto materiálů čerpá řada východočeských folklorních souborů.
Program festivalu je rozvržen do dvou dnů. Sobota 28. 8. patří dětem. V programu Hrajeme si, tancujem a zpíváme, který je zároveň Memoriálem Věry Svobodové, vystoupí soubory Malé Zálesí z Luhačovic, Ostravička z Frýdku Místku, Bajdyšek z Třebíče a vynikající slovenský soubor Trenčan z Trenčína. Samozřejmě nebude chybět ani domácí soubor Vysočánek.
Neděle 29. 8. patří již tradičně dospělým souborům v programu Tak se u nás tančí a zpívá. Vystoupí domácí soubor Vysočan, valašský soubor Portáš z Jasenné, Bítešan z Velké Bíteše, Malé Zálesí z Luhačovic a slovenský soubor Trenčan z Trenčína. z obce Wies se
Nebude chybět ani průvod. Celá akce se koná na hlineckém Betlémě, který je součástí Souboru lidových staveb Vysočina. Prostředí Betléma dává nádhernou kulisu této akci.
Pořadatelé srdečně zvou všechny příznivce folkloru na tuto jedinečnou akci.
Generálním sponzorem je Východočeská plynárenská a. s. Hradec Králové.
Hlavními mediálními partnery jsou Český rozhlas, Radio Proglas, Mediatel Zlaté stránky a Dětská tisková agentura. Slavnosti podpořili CAC Leasing, a.s. Praha, Sdružení Tradice ČR, Ochranný svaz autorský Praha a další sponzoři.

Tiskovou zprávu zpracoval : Milan Slavík, řed. 8. AFS v Hlinsku