STŘEDEČNÍ GLOSY 25.08.2004

Miroslava Macka
Ke včerejšímu projevu Stanislava Grosse ve sněmovně před hlasováním o důvěře vládě jsem napsasl text, který hodnotí jeho výkon z netradiční - jazykové stránky. Měl by vyjít zítra v Lidovkách.

V tomto projevu mne zaujala hned na začátku věta "Budu vykonávat mandát v zájmu všeho lidu...", což je samozřejmě pitomost, byť by se premiér snažil zavděčit se alespoň slovně ještě více lidem než dnes. Neboť jsem přesvědčen, že v mém zájmu svůj mandát rozhodně vykonávat nebude, já jen budu nedobrovolně platit jako mourovatý, aby jej mohl vykonával ku svému prospěchu a ku svému co nejdelšímu politickému přežití prostřednictvím uplácení svých potenciálních voličů.


Také hrubě nesouhlasím s jeho větou ( stále ze stejného projevu), že "dítě vždy bude ekonomickou zátěží". Jsem totiž přesvědčen, že (pokud bych měl též použít ekonomický pohled na věc), dobře vychované dítě je vždy vynikající investicí.

A naposledy poznámka ke Grossovu sněmovnímu projevu: premiér velice horoval pro to, aby se zvláště omladina snažila co nejvíce studovat jazyky, snažit se, neboť pak bude hodně vydělávat. Nedořekl ovšem, že pak budou mít v rámci progresivního zdanění zatraceně vyšší daně. Jinak řečeno, že je Grossova vláda za jejich pracovitost a snahu potrestá.

Chválím dnešní MF Dnes za to, že její hlavní titulek zní "Zlato! Šebrle zvítězil" a titulek "Grossova vláda dostala důvěru poslanců" zůstal jako druhý. Toto je totiž i pořadí důležitosti obou událostí pro Českou republiku.

Nechválím ovšem trojici redaktorů téhož listu, skrývající se za značkami brr, kop a šlo, neboť v článku nadepsaném "ODS: Od Kořistky chceme deset milionů" napsali: "Kořistka je v obtížné situaci. Na svých slovech trvá, ale nemá svědky. Marek Dalík, nejbližší poradce předsedy ODS Mirka Topolánka, který s Kořistkou jednal, nadále tvrdí, že mu peníze nenabízel."
O druhém svědkovi proti Kořistkovi, dokonce Kořistkovu kamarádovi Večerkovi, není v textu ani slovo, takže článek vyznívá, že jde o tvrzení jednoho proti tvrzení druhého. Jenže tak to, zatraceně, přece není. Klasická manipulace....

Očekávat lze nyní bohužel jediné: Kořistka se pro novináře píšící vždy a všude proti ODS, stane světcem, kterého světská spravedlnost ovšem semele, byť určitě hlásá pravdu a nic než pravdu. Některé články ve výše citované MF Dnes už jsou přesně z tohoto kadlubu. Fuj.

Jak rád bych žil ve státě, v němž se pohřeb sebeslavnější osoby nestane celonárodní show, ale důstojným, tudíž komorním aktem!

A moudro na středu, opět z pera dlouhověkého G. B. Shawa:
Cítím-li se nemocen, jdu ke svému lékaři, který mne vyšetří a předepíše léky a já mu pak zaplatím, neboť i lékař chce žít. Zajdu pak do lékárny, léky si vyzvednu a též zaplatím, neboť i lékárník chce žít. Pak se vrátím domů a léky vyhodím, neboť i já chci žít.