ČTVRTEČNÍ GLOSY 19.08.2004

Miroslava Macka
Dodneška jsem se domníval, že premiér bydlí a žije v Praze, tedy v Česku. Není tomu tak. Viz jeho prohlášení k tomu, že jeho rodinnou přítelkyni Barkovou obvinila policie z pojistných podvodů:"Nemám sebemenší důvod nedůvěřovat práci policie."
Možná by se měl zeptat tisíců a tisíců spoluobčanů s vykradenými byty a chatami a ukradenými auty, mají-li stejný pocit.

Už dlouho jsem se tak hořce nezachechtal jako při četbě informace, že i prezident Havel vyzval rotného Přibyla k rezignaci (Grosse, samozřejmě, ne). Neboť to byl právě Havel, kdo je hlavním viníkem nevypořádání se s komunistickou minulostí - viz Dubček a Čalfa.

Také ministryně zdravotnictví mě "potěšila" větou, že byla JEN členkou KSČ a nikdy nikomu neublížila! Vypadá to tak, že bývalí komunisté jsou přesvědčeni, že bolševický režim by mohl existovat i bez nich.
Mám pro ně moudrá slova z knihy Dušana Hamšíku o Heinrichu Himmlerovi "Druhý muž Třetí říše": "Jeho dávný přechůdce Heinrich I. sedal ve zbroji na koni a táhl do boje proti Slovanům muž proti muži. Jeho novodobý následovník Heinrich II. sedal za psací stůl své strohé pracovny a jeho zbrojí byly leda šanony, expertízy, podkladové materiály a podpisové mapy."

Poradce premiéra pro lidské zdroje Ivan Fišera svému šéfovi v případu Přibyl neporadí: "Nechtěl bych se vyjadřovat ke konkrétnímu individuálnímu případu, protože jej neznám. Premiér sám řekl, že chce znát další okolnosti."
Znám Ivana Fišera docela dobře, neboť jsme spolu seděli začátkem devadesátých let ve Federálním shromáždění a moji kolegové by mi jistě dosvědčili, že kdykoliv se schylovalo v OF k nějakému rozhodnutí, Ivan byl celý nesvůj a neustále navrhoval další diskusi slovy "Pojďme si o tom ještě chvíli povídat", a tak mne jeho odpověď pranic nepřekvapuje.
Pokud je coby poradce placen i z mých daní, rozhodně jej platit nechci, neboť jeho rady ke spokojenému životu vůbec nepotřebuji, nežádám je a nechápu tady, proč bych za ně měl platit.

Velmi doporučuji k přečtení obhajobu Pavla Přibyla v dnešním Právu - ta neschopnost pochopit podstatu věci jej už samo o sobě diskvalifikuje z jakékoliv veřejné funkce.


A moudro na dnešek:
Nejlepší způsob, jak se zbavit nepříjemné práce je udělat ji.