PONDĚLNÍ GLOSY 16.08.2004

Miroslava Macka
Český grosssourkov utěšeně pokračuje: koaliční partneři se dohadují, jaké socialistické úplatky voličům ČSSD ještě rozpočet unese, přičemž se všichni tváří, jako by každoroční, téměř stomiliardový rozpočtový dluh vůbec neexistoval.

Zítra vyjde v Lidovkách můj text o novém šéfovi Úřadu vlády a protestech proti němu.

Text z minulých Lidovek:
Lze nalézt nespočet důkazů z tu - i cizozemska, že též v politice existuje jev zvaný horror vacuí, tedy strach z prázdnoty, projevující se tím, že každý uvolněný, uprázdněný politický prostor je okamžitě a beze zbytku zaplněn.
Pochopitelně též platí, že stejný prostor nemůže být současně zaplněn dvěma politickými silami.
Nedávný rozkol v sociální demokracii mezi levičáky a ultralevičáky, vedoucí k pádu Špidlovy vlády, vytvořil prázdný prostor jako hrom. Jeden by předpokládal, že opozice se okamžitě vynasnaží největší část tohoto prostoru obsadit. Nestalo se a tak nastal podivuhodný výsledek: politický prostor je obsazen stejnými politickými silami a to dokonce silnějšími než v době, kdy jej opouštěli.
Před pár týdny totiž udělal Mirek Topolánek (a s ním celé vedení ODS) strategickou chybu, když předem prohlásil, že pro ODS jsou jediným řešením současné vládní krize předčasné volby. Už pouhým prostudováním teorie her by totiž snadno přišel na to, v čem ta chyba vězí - takto si dokonce už před zahájením hry zůžit téměř na nulu manévrovací prostor je trestuhodné. A trest pochopitelně zákonitě přišel, neboť snaha Vlasty Tlustého dodatečně nabídnout ČSSD další možná řešení přišla už v době, kdy partie byla rozehraná bez ODS a kdy tato strana nainvestovala do svého adamantního postoje tolik kapitálu, že bez ztráty květinky už couvnout nemohla.
(Což byla, mimochodem, knižní ukázka toho, kterak opravdu nejde ani dodatečně nic uhrát, jen trapnost, když mizerné zahájení hry způsobí, že nemáte k dispozici už žádné tahy.)
Stanislav Gross pak logicky rozehrál celou partii s jistotou, že aktivní politikové vládních stran nejsou sebevrazi, kteří by byli ochotni a schopni v tak krátké době po Špidlovi podrazit i jeho, neboť by se v takovém případě s pravděpodobností hraničící s jistotou tentokrát svezli s ním a jen nemnozí by se v předčasných volbách vrátili zpět ke žlabům.
A tak Grossovi stačilo málo: silácky mluvit "doma" a přitom klidně couvat při koaličních jednáních "venku", každičkou prkotinu vydávat za velký úspěch a hlavně, ponechat stranickým rebelům vždy dostatečná zadní vrátka, kterými mohou přilézt ke křížku beze ztráty tváře.
Taktika logická, jasná, funkční a proto úspěšná.
Nechci se pouštět do spekulací o tom, kterak mohla probíhat případná jednání mezi vedeními ČSSD a ODS, ale předem je halasně deklarovaným neoblomným postojem v podstatě ihned ukončit, byla opravdu drsná chyba. Minimálně velmi vlivné místo šéfa Nejvyššího kontrolního úřadu se jistě dalo při solidním jednání získat bez toho, že by se ODS musela zpronevěřit čemukoliv. A jistě si při stávajícím příšerném hospodaření státu a stávající nekvalitě státní správy dovedete představit, jaké politické body by vhodný, mediálně zdatný a nepominutelný rafan dokázal na tomto postu získat.
ODS však vyrazila na dovolenou, ponechala téměř veškerý mediální prostor (ve kterém též platí horror vacuí) koaličním šéfům a po návratu z dovolené bude jen zírat, kterak Gross začne po prázdninách prodávat svoje stále stejně nevábné zboží v novém, mediálně působivém balení, s pomocí kádru superporadců, poradců, podporadců, piáristů a lobbyistů, za který by se nemusela stydět ani firma Amway.
A pokud se ODS nepodaří získat v příštích volbách tolik hlasů, že to společně s hlasy pro komunisty vydá na více než 50%, bude se divit, kterak po příštích volbách opět hbitě vznikne v podstatě stejná koalice, v níž jen Unii svobody nahradí nějaká jiná drobná partaj: Kaslovi Evropští demokraté, zelení či libovolní "nezávislí".
Možná si ovšem říkáte, kterak zásadově, čestně a mravně se ODS svým neoblomným postojem "předčasné volby nebo nic" a neochotou jednat s Grossem, zachovala. Pro Vás mám ovšem ještě jedno staletími prověřené moudro: v politice se morální vítězství nepočítají.

A moudro na pondělí:
Když už musíte vstávat před jedenáctou, alespoň se netvařte, že vás to těší.