PONDĚLNÍ GLOSY 2.08.2004

Miroslava Macka
Nová vláda - a Stanislav Gross sebevědomě prohlašuje, že "má jistotu, že ve sněmovně budeme jednotní" - je opravdu založena na přátelském duchu spolupráce. Viz odposlechnuté Grossovy věty k obsazení ministerstva informatiky ze sobotního zasedání ÚVV ČSSD: "Součástí nepsané ústní dohody s Unií svobody, kterou veřejně extra nebudeme prezentovat, je to, že musí být nominován nestraník, který nebude z Unie svobody. To aby nám ve vládě nestrašili tři unionisté".

A Grossova skálopevná jistota o jednotném hlasování Hojdara, Kavana a dalších? Ta zřejmě vyplývá z obsahu šanonů o těchto soudruzích v Grossově trezoru.

Další grossovštinou je, že nutí nespolehlivé ministry ČSSD, aby se vzdali poslaneckých mandátů a zůstali tak v případě odchodu z vlády "na holičkách" - to už je docela pěkný bič. Spolehlivými poslanci, kteří dostali od Grosse výjimku, jsou jen Sobotka, který dle Grosse potřebuje být ve styku s poslanci a Dostál, kterého by vystřídala soudružka Hamplová, známá svou kverulantností.
Ovšem, kdyby se takto v minulosti choval k nastávajícím ministrům Václav Klaus, to by bylo řevu, to by bylo akcí "Děkujeme, odejděte!", to by bylo spílání. A dnes: ticho po pěšině, ni Rumla, ni Havla, ni Svěráka.

Vladimír Špidla se pěkně vybarvil: nejen, že si řekl o bruselskou trafiku, ale teď dokonce chválí "s hrdostí" sám sebe a svoje vládnutí.
Nás, co ho známe poněkud lépe, ovšem nepřekvapil. Je to jen další faseta jeho psychopatické osobnosti.

Policie "monitoruje" obrovskou technoparty a nevidí důvod k zasáhnutí - přitom se pořádá bez svolení majitele na soukromém pozemku, je při ní porušována spousta zákonů ( prodej drog, hygienická nařízení atd.), to však policie nevnímá (dle své mluvčí) jako společensky nebezpečné.
V takovém státě, kde se nepokládá soukromé vlastnictví za svaté a nepožívá maximální ochrany, se ovšem časem můžete nadít toho, že i obsazování továren lidovými milicemi a rodinných vil národními správci nebude pranic společensky nebezpečné.
Zodpovědný ministr vnitra ovšem již byl povýšen.

Zítra vychází v Lidovkách můj text Píseň strašlivá o té nové české vládě (na nápěv Písně strašlivé o Golemovi od V+W).

A moudro na dnešek, tentokrát od Alberta Einsteina:
Jen dvě věci jsou nekonečné - vesmír a lidská hloupost. Tím prvním si ovšem nejsem tak jist.