PONDĚLNÍ GLOSY 26.07.2004

Miroslava Macka
Nic nevystihuje bídu současné ČSSD více, než věta její poslankyně Anny Čurdové ke Kubinyiho návrhu poloreformy zdravotnictví: "Přijít v této době, kdy máme za sebou porážku v evropských volbách, s tím, že by si lidé za zdravotní péči připláceli, je šílené."
Za zcela šílené totiž považuji to, že se nevládne tak, jak je při solidní správě státu zapotřebí, ale tak, aby se socialisti udrželi co nejdéle u koryt, a to metodou uplácení svých valně nezodpovědných, nepodnikavých, líných a hloupých voličů.

Většina lidí vnímá Špidlovo vykopnutí do Bruselu zcela přesně: podle průzkumu společnosti SC&C, který si nechaly vypracovat Lidové noviny, je 60,5 % občanů přesvědčeno, že Špidla by neměl nahradit Teličku a jen 17,5%, že by jej nahradit měl. Nelze se též divit, že s takto mizerným koaličním trafikantským rozhodnutím je hrubě nespokojen i prezident Klaus. Staronová koalice ovšem nainvestovala do Špidlova eurokomisařství už tolik politické energie, že couvnout prostě nemůže. My bychom ovšem couvat také neměli a při příštím volbám bychom jim to měli dobře spočítat.

"Pan Čistý", jak někteří novináři nesmyslně označovali Špidlu, se odchodem do Bruselu ( a to si o toto místo dle všech indicíí sám řekl!) pěkně ušpiní.

Stejná agentura též nepřekvapivě zjistila, že Grosse chce za premiéra 38% občanů (42% jej ovšem nechce), a že jde hlavně o lidi nevzdělané. Pro ty ovšem je, dle mého názoru, kandidátem přímo dokonalým - vždyť už staří Čechové věděli, že vrána k vráně sedá a rovný rovného si hledá.

Bývalí bankéři bývalé IPS jsou policií stíháni a obviněni mj. za to, že v roce 1999 schválili pro akciovou společnost IPB Group Holding údajně riskantní a nevýhodné transakce týkající se revolvingových úvěrů, čímž měli připravit banku o téměř 9 miliard korun.
Podle exbankéře Procházky má ovšem policie dokumenty, které jasně prokazují, že celou transakci schválila Česká národní banka a měla na ni též kladný posudek renomované auditorské firmy a hodnocení této transakce je navíc nesprávné.
Je-li to vskutku tak a žalobci nakonec zastaví stíhání, jak už učinili v případě bankéřů IPB několikrát, pak byl by nejvyšší čas obvinit ty, kteří celou akci z politických důvodů spustili a ty, kteří jim devótně vyhověli.

Zítra, jako ostatně každé úterý, vyjde v Lidovkám můj text, tentokrát lehce rozmarné rozjímání nad českou politikou a sezónou malin.

A moudro na dnešek - staré české přísloví, zatraceně platné i dneska:
Pošli osla do Paříže, komoň z něho nebude.