ČTVRTEČNÍ GLOSY 1.07.2004

Miroslava Macka
Velmi souhlasím se slovy ministra dopravy Šimonovského, byť je jistě myslel jinak, že Špidlu jsme si nezasloužili. To tedy fakt ne.

Dle zprávy České tiskové kanceláře se včera domáhala vstupu na zasedání vlády postarší pomatená žena. Kupodivu se na ni rychle přišlo.

Největší pokřik kolem nového školského zákona bude kvůli povinné maturitě z matematiky. V Česku je totiž již historicky zvykem zvát vzdělancem i toho, kdo umí s bídou malou násobilku a o fyzikálních zákonech ví jen to, že platí. Ba naopak, čím více humanitního vzdělání a řečiček, tím větší punc vzdělance. Výstižné slovo pro takto jednostranně vzdělaného člověka si dokonce čeština ani nevytvořila a tak užíváme( (bohužel zřídka) ne zcela výstižný německý výraz "fachidiot".

Zdravý rozum to holt má těžké: dvě studentky vysoké vojenské školy, které pózovaly nahé pro zahraniční časopis, nebudou sice vyhozeny ze školy, ale stejně prý mají po kariéře, neboť nebudou mít možnost seznamovat se s utajovanými skutečnostmi, neb jsou prý vydíratelné a nezískají tak bezpečnostní prověrku.
Že by je cizí agenti verbovali s výhrůžkou, že jinak prozradí světu, kterak pěkné zadečky a ňadra mají? A nebo khaki mozky považují hezké české holky za zbraň hromadného ničení, kterou je zapotřebí před nepřítelem utajit?

Miloš čermák přichází v dnešních Lidovkách s nápadem "vykopnout" Špidlu do funkce prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu. Nechápu proč: za celý život byl Špidla v manažerské funkci jen jednou jedinkrát a jako manažer se totálně neosvědčil. Poslanci by se měli naopak pochlapit a jmenovat do této funkce nějakého protřelého rafana ze soukromé sféry, který by státnímu úřadu ukázal, co je to pořádná produktivita práce. Chápu ovšem, že největší problém je takového schopného člověka najít. Neboť úspěšný manažer ze soukromé sféry má pochopitelně nulový zájem pracovat pro stát.

Konečně víme, s kým budou hrát Řekové ve finále o titul mistra Evropy ve fotbale: je to Portugalsko.

Niccoló Machiavelli:
Kdo chce být vždy štasten, musí se měnit s dobou.