ČTVRTEČNÍ GLOSY 24.06.2004

Miroslava Macka
Dvě třetiny lidí chtějí nové volby, to je výsledek čerstvého průzkumu veřejného mínění. Byť žijeme titulárně v demokracii, je to veřejnosti houby platné. Rozhodnutí je bohužel na těch, pro něž předčasné volby znamenají ztrátu plných koryt, takže budeme v příštích dnech svědky nechutně zajímavých manévrů a kličkování, kterak recyklovat socialistickou vládu. Nejpravděpodobnějším výsledkem je ten, že v čele vlády nakonec spočine nepochopitelně populární Stanislav Gross, který se bude tvářit, že se současným marasmem nemá nic společného. Druhým nejpravděpodobnějším pak ten, že se Gross nakonec neodhodlá k razantnímu řeknutí si o moc a Špidla pak ustrašené poslance a další, bojící se předčasných voleb jako čert kříže, lehce "zmákne".
Obojí řešení je docela příšerné.

Britská překladatelská společnost tvrdí, že největším překladatelským oříškem je slovo "ilunga" z afrického jazyka tshiluba, které značí člověka, který křivdu poprvé promine, podruhé ji ještě snese, ale potřetí již nikoliv. Škoda, že to slovo neznamená člověka, který podraz snese klidně i třikrát za sebou. Překlad do češtiny by pak byl jednoduchý: volič ČSSD.

V rámci záruk státu za Investiční a poštovní banku stát získal i docela bonitní závazky několika potravinářských firem. V normálním kapitalismu by je majitel co nejvýhodněji prodal. V kapitalismu českém je však stát prodá za méně než dvacet procent sám sobě.
Zvláště vysvětlení této podivuhodné operace, podané mluvčím ministerstva financí, které celou operaci provádí, je zajímavé: Chceme zabránit tomu, aby se tyto pohledávky staly předmětem spekulací.
Jak hnusné! Představte si, že jsou mezi námi takoví darebáci, kteří chtějí co nejlevněji nakoupit a co nejdráže prodat a jejichž hlavním důvodem podnikání je zisk!

Některé věci odmítám prostě chápat: ostravští policisté při jedné razii zatkli mladíčka, který od jedenácti let spáchal stovku zločinů, protože však byl mladistvý, dostal se vždy jen do diagnostického ústavu, ze kterého ovšem celkem osmnáctkrát utekl a nadále kradl a loupil.
Je snad takový problém postavit "diagnostický ústav", ze kterého v podstatě nejde utéct? Nebyla by to velice rychle návratná investice?

A Niccoló Machiavelli:
Každý rád zmnohonásobuje své jmění a snaží se získávat statky, ví-li, že může nabytého majetku užívat.