PONDĚLNÍ GLOSY 21.06.2004

Miroslava Macka
Rozjetá psychóza Vladimíra Špidly, projevující se bludy o úspěšném vládnutí, nadále pokračuje. Zachránit se v čele vlády a strany chce následným manévrem: nejprve se bude hlasovat o důvěře vlády, při němž spoléhá na to, že i jinak odbojní unionističtí poslanci vládu podrží, neboť je pro ně lepší současný vrabec v hrsti než holub na střeše a pro většinu z nich je konec této vlády i definitivním koncem jejich politické kariéry. A lidovci samozřejmě jsou a zůstanou lidovci.
A po přežití vlády by jeho pozice v čele ČSSD silně posílila, což by mu spolu s informacemi ze svodek tajných služeb o jeho spolustranících mohlo stačit k přežití.
Myslím, že je nejvyšší čas, aby se ještě hlasitěji než ve volbách ozvala veřejnost, neboť představa pokračující Špidlovy vlády je opravdu příšerná a jeho psychopatie zřejmější a zřejmější - viz jeho vystupování a odpovědi na tiskovce po jednání předsednictva ČSSD.
Odchod ministra spravedlnosti z vlády dostal logické vysvětlení: exministr byl odposlechnut policíí v kauze soudce Berky a z jeho telefonátu vyplývá, že se snažil pomoci jednomu význačnému právníkovi s tím, že jeho trestný čin je "gentlemanský delikt".
Vládcové Evropské unie se shodli, bez ohledu na názor svých občanů (ve Velké Britanii, například, s ní souhlasí jen 23% veřejnosti), na znění Euroústavy.
O žádnou ústavu přitom nejde, neboť ta bývá krátkým textem, smlouvo s občany, soupisem principů žití společnosti, a ne více než třísetstránkovou technologickou příručkou moci.
Navíc jde o kompromis kompromisů, což už v principu nevěstí nic dobrého. Čeká nás ovšem ohromná masáž, abychom v referendu ústavu schválili, a trak budeme strašeni a strašeni.....
Letitá causa Lízner začíná nabírat tragikomické rysy: vedení policie, které bylo požádáno soudcem, aby mu sdělilo jméno nadřízeného jednoho z Líznerových svědků, bývalého tajného policejního agenta, odpovědělo, že tak nemůže učinit, neboť jméno důstojníka nezná. Což se děje v rezortu populárního Staníka a fakt už nestačím zírat, co všechno si necháme líbít.

Zítra vyjde v Lidovkách můj text, jak jinak než o současné politické situaci.

A Niccoló Machiavelli:
O minulých událostech nezvíme nikdy celou pravdu.