PÁTEČNÍ GLOSY 11.06.2004

Miroslava Macka
Vsaďte se, že kdyby nebylo ustanovení volebního zákona, dle kterého i strana, hnutí či partička, která získá jedno a více procent hlasů do Evropského parlamentu, získá třicet korun za hlas, kandidátka by nevypadala tak kocourkovsky jak vypadá. Co všechni musíme platit a co všechno si necháme líbit!
Česká ekonomika posílila za poslední rok o 3,1 procenta, což je umístění na posledním místě mezi novými členskými státy EU. O důvod navíc jít k volbám a pořádně nakopnout současné vládní strany. Ale to nestačí: kdo je s vládou nespokojen a chce jí dát pořádný výchovný políček, udělejte to tak, jako já včera: přesvědčil jsem dva ze svých známých, kteří v znechucení nechtěli jít k volbám, aby šli a dali hlas opozici. Pokud se takto budeme angažovat během dneška všichni, bude to znát. Jen nadávat a stěžovat si totiž rozhodně nestačí.
Někteří představitelé ODS už v radosti nad předvolebními průzkumy nahlas mluví o povolebním svržení vlády. Zapomněli však na to, že předpokládané volební výsledky jsou velmi výhodné i pro komunisty, kteří je též budou chtít povolebně zúročit - a to mohou nejlépe jen tak, že současnou vládu podrží. Že ne zadarmo, bylo by jisté. Podílet se na jejím svrhnutí proto dozajista nebudou. Summa summarum: pravděpodobnost, že tato vláda bohužel vydrží, je značná. Velmi mizerný výsledek ČSSD by však přinesl dvojí efekt: začátek konce Vladimíra Špidly a oslabení levice jako takové - a to jsou přece vynikající možnosti.
Nizozemsko použilo zdravý rozum a vzepřelo se Evropské unii: ta totiž požadovala, aby předběžné výsledky voleb byly zveřejněny nejdříve v neděli večer, kdy bude odvoleno ve všech státech EU. Evropská norma ovšem zakazuje jen oznámení konečných výsledků. Strach mají ovšem Bruselští z něčeho jiného: z nízkého čísla Holanďanů, kteří dorazí k volbám, což by mohlo ovlivnit účast jinde a ještě více zdůraznit, jak veliká spousta voličů na EU kálí a nebo propadá skepsi, že jejich hlas stejně nic nerozhnodne, neboť hlavní moc v Bruselu je jinde než ve volených orgánech.
Senátor Mejstřík navrhuje na státní vyznamenání bratry Mašíny - nikoliv ovšem proto, že by tak oceňoval jejich protikomunistický odboj a filmově thrillerový útěk na Západ, ale proto, aby tím způsobil nesnáze prezidentu Klausovi - neboť jak případná akceptace tohoto návrhu, tak jeho zamítnutí, vždy rozčílí část veřejnosti a trošku uždíbne z Klausovy popularity. Docela vyčuraný návrh.
A Niccoló Machiavelli, nejenom coby radu k volbám:
Volit střední cestu je nejhorší ze všeho.