ČTVRTEČNÍ GLOSY 3.06.2004

Miroslava Macka
České soudnictví opět září v plném lesku: podle soudu jedné instance je Vladimír Železný stále 60% podílníkem společnosti CET 21, která drží vysílací licenci televize Nova, podle soudu druhého není. Kterak rozhodne finálně za několik let soud xté instance je ve hvězdách.
Také se ještě hodně "nasmějeme" kolem případu stát versus Diag Human. Někteří poslanci z vyšetřovací komise tvrdí, že mají v rukou dokumenty, které potvrzují, že výše zmíněná firma nepřišla o miliardový kontrakt na základě dopisu tehdejšího ministra zdravotnictví Bojara, ale kvůli své skutečné neserióznosti, neboť dlužila svému obchodnímu partnerovi Nordisk peníze, což by znamenalo zásadní obrat v celém sporu.
Dalším samostatným kouskem je pak smlouva - nesmlouva mezi Součkovou a brněnským advokátem ( úmyslně píšu Součkovou a ne ministerstvem zdravotnictví, neboť tam nikdo nikdy smlouvu neviděl a nemohou ji najít), na jejímž základě bylo vyplaceno mnoho milionů našich daní, aniž pořádně víme za co. Určitě by stálo za to podívat se na možné příbuzenské, přátelské, politické či jiné vazby mezi zúčastněnými.
Dvě studentky brněnské Vojenské akademie se objevily na erotických fotografiích a byly promptně ze školy vyhozeny, a to s odůvodněním, že šlo o "fatální morální a profesionální selhání".
O fatální selhání jistě šlo, a to o fatální selhání zdravého rozumu u těch, kteří je vyloučili.
Geneticky modifikované potraviny jdou na náš trh, hlásá dnešní titulek Práva. Není to zdaleka pravda: staletími vyšlechtěné, a tedy geneticky modifikované potraviny jíme celý život.
To, že Dolly Buster žaluje současnou vládu za chyby při správě cizího majetku není při trošce zamyšlení zdaleka tak naivní, jak se na první poslech zdá. Tato vláda (ale nejen tato) totiž náš majetek spravuje opravdu děsivým způsobem - jako svědek u soudu klidně vystoupím s desítkami doložitelných příkladů.
To, že služební automobil ministra vnitra Grosse jezdí jako s šílencem, jak dokumentovala MF Dnes - v Praze, na rušném tahu do centra překročení povolené rychlosti o 70 km za hodinu a přejetí dvojité čáry, na křižovatce u Úřadu vlády jízda na oranžovou, atd., je jedna nelíbívá věc.
To, že se tak dělo v den, kdy tisíce policistů pokutovaly na silnicích "obyčejné" řidiče, je druhá nelíbívá věc.
Ovšem odpověď ministra vnitra totálně vyráží dech: Nesleduji počínání svého řidiče. Za řízení vozu nese odpovědnost on.
Velmi mi to totiž připomíná obhajoby během Norimberského procesu. Za takový přístup k osobní odpovědnosti by měl být okamžitě premiérem odvolán.
Nicolló Machiavell:
Čím tvrdší poroba, tím méně majetku.