STŘEDEČNÍ GLOSY 2.06.2004

Miroslava Macka
Socialisticky vládnout s kapitalistickými výsledky se prostě této vládě nedaří a nedaří - vše nasvědčuje tomu, že slibované reformy důchodového systému a zdravotnictví mizí v nenávratnu, neboť to jediné, co lze dle zdravého rozumu dělat jde zcela proti socialistickým zásadám, na druhé straně ovšem pochopitelně chybí peníze na socialisticky nezodpovědný, rozhazovačný život.
Výsledek bude logický: reformy se konat nebudou, hloupější část sociální demokracie se bude snažit užívat si plnými hrstmi vládnutí a prebendy jak dlouho to jen půjde, s postojem po nás potopa, ta chytřejší bude přemýšlet o tom, kterak i po příštích volbách udržet nějaké to koryto a už dnes se bude zákulisně domlouvat s ochotnými lidmi v ODS o možné velké koalici.
Pane Miroslave Téro, dříve řediteli Unipetrolu, až zase některý vámi řízený státní podnik bude potřebovat peníze, neobracejte se znovu na Českou pojišťovnu, ale na mne - za fixní úrokovou sazbu 11.19 % na 15 let vám půjčí kde kdo, i já. Vždyť za vypůjčenou sumu 2.7 miliardy korun zaplatí Unipetrol ČP celkem 6.4 miliardy a proč by takto pohádkově měli vydělávat jen vaši kámoši?
P.S. Pokud se divíte, jak málo vám stát nabízí za vaše velké daně, tady je dílčí odpověď. Beztrestnost takového jednání je také v Česku samozřejmá.
"Můj" včerejší text z Lidovek:

Napsal mi Pavel Jaklin...

Vážený pane doktore,
trochu se obávám, jestli poněkud nezlehčujete problematiku televizního násilí a sexu. Naopak napadá mne další podnětný návrh, a sice, aby naši otcové zákonodárci zahrnuli do své chystané rozpravy i doposud naprosto volně přístupné pohádky pro děti, které se přitom násilím jen hemží. Takoví malí konzumenti Boženy Němcové či Karla Jaromíra Erbena se zde namlsají a přejdou
na těžší kalibr, jako je Hans Christian Andersen, Wilhelm Hauff nebo bratři Grimmové, aby nakonec ti nejotrlejší skončili u ruských Bylin nebo japonských resp. čínských pohádek. Pokud tohle bez námitek celé generace připouštíme, nemůžeme se pak divit, že nám z dětí vyrůstají malí řezníci.
Jsem skálopevně přesvědčen, že nikoho ani nenapadlo, aby se manželů Stodolových, vraha Roubala nebo Kajínka vůbec zeptal, jaké četbě byli v mládí vystaveni. Myslím, že bychom se dozvěděli moc zajímavé věci. Proto si myslím, že je nejvyšší čas, aby se i těmto negativním vlivům učinila konečně přítrž.
Pohádky totiž se zcela vymkly společenské kontrole a zřejmě si nikdo neuvědomuje, jaké zrůdnosti se v nich zcela otevřeně
propagují. Např.:
- evidentní násilí proti jednotlivcům nebo skupinám obyvatel motivované rasově nebo názorově (skřítci, černokněžníci, loupežníci, příslušníci ozbrojených sil i civilisté jiných zemí a národů)
- bezhlavé vybíjení zvířat (došlo k vyhubení celých živočišných druhů - např. draků)
- domácí násilí (vyhánění, věznění a psychické týrání rodinných příslušníků za jiný názor)
- kuplířství (příslušníci elitních vrstev společnosti dávali rodinné příslušníky darem cizím lidem, aniž by se ptali na jejich názor)
- hlavní (kladní!!??) protagonisté se zcela bezostyšně dopouštějí evidentních trestných činů: porušování domovní a osobní svobody, poškozování a neoprávněné užívání cizí věci, podvod, porušování povinností při správě cizího majetku, porušování závazných pravidel hospodářského styku, ublížení na zdraví často i s následkem smrti, vražda a další.
Tyto odpornosti byly dále zcela legálně šířeny prostřednictvím děl řady pisálků, namátkou jmenuji Shakespeara, Byrona, Huga, Schillera, Goetha, Poea, Twaina, Vrchlického, Zeyera a mnoha dalších, kterým se podařilo zmást okolí natolik, že tomuto pokleslému žánru přiznalo status umění.
Na co ještě čekáme? Jak dlouho to ještě budeme trpět?
Vím totiž, o čem mluvím. Mně samotnému trvalo mnoho let, než jsem se jakž takž z vlivu pohádek vymanil. A ještě dnes, když si přečtu O Budulínkovi, mám chuť jít a dát někomu přes hubu.
S přátelským pozdravem Váš
P.J.

A mně nezbývá než poděkovat za vtipný příspěvek do diskuse a vzkázat: honorář máte u mne.
A na závěr Nicolló Machiavelli:
V každé republice je myšlení a snažení mocných jiné než myšlení a snažení lidu.