ČTVRTEČNÍ GLOSY 27.05.2004

Miroslava Macka
Byl bych moc rád, kdyby mně někdo z odborníků na české soudnictví vysvětlil, jak je možné, že František Oldřich Kinský v několika procesech o navrácení zkonfiskovaného majetku neuspěl a u chrudimského soudu před pár dny uspěl. Znamená snad nezávislost soudů, že mohou rozhodovat v podstatě ve zcela stejné věci zcela opačně?
A už je to opět tady: Vladimír Dostál z Ostravy dostane zásluhou rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku od státu (tedy nás všech) kolem 190.000.- K4 (6.000.- Eur), neboť jeden z jeho soudních procesů se vlekl dvanáct let. Nikoliv ovšem zásluhou nás všech, ale zásluhou konkrétních soudců a soudních úředníků, kterým by stát měl promptně strhnout tyto peníze z platů.
MF Dnes přináší zajímavou statistiku - kolik dnů kde v průměru trvá založení firmy s ručením omezeným. V Austrálii 2 dny, v USA 5, ve Finsku 14 dnů a ve Velké Británii pak 18. V Rakousku 29, v Německu 45, v Bělorusku 79 a v Česku dnů 88.
Za námi je jen pár států, Peru, Španělsko, Brazílie. Zato v likvidaci firem pomocí konkurzu nemáme zřejmě konkurenci: ta trvá přes devět let. Přitom daní platíme spoustu, ale jak je vidět, moc kvalitních služeb se nám za ně od státu nedostává. Nebylo by lepší různé služby, které stát vykonává draho, špatně a liknavě, zprivatizovat?
Pravděpodobnost, že USA hrozí před podzimními volbami útok ze strany Al - Kajda je značná. Pravděpodobnost, že by takový útok ovlivnil voliče, je ještě vyšší, což zase zvyšuje pravděpodobnost útoku. Platí bohužel, a to nejenom v tomto případu, že největším nepřítelem Američanů jsou sami Američané.
Dnes vychází v Lidovkách můj text s názvem Zákon omezující násilí a sex v televizi je zbytečný, vyjadřující se k senátnímu slyšení na téma zákoného omezení takového vysílání, a to zvláště v komerčních stanicích. Vychází spolu s druhým úhlem pohledu, napsaným socioložkou Jiřinou Šiklovou.
Opsal jsem si před časem odkudsi desatero pravidel soužití s kočkou a jako majitel kočky (pardon: jako člověk vlastněný kočkou) Vám mohu potvrdit, že všechna beze zbytku platí.
1. Kočka nesmí do domu.
2. No, tak teda smí, ale jen do některých místností.
3. Smí do všech místností, ale nesmí si lehat na nábytek.
4. Smí si lehat na nábytek, ale jen na starý.
5. Tak jo, smí si lehat na všechen nábytek, ale nesmí spát v posteli.
6. O.K., tak tedy smí do postele, ale jen když jí to panička dovolí.
7. Dobře, kočka smí spát v posteli, kdykoliv se jí zachce, ale nesmí v žádném případě pod peřinu.
8. No jo, samozřejmě smí pod peřinu, ale jen když jí to panička dovolí.
9. No tak dobře, kočka smí spát pod peřinou celou moc.
10. Závěr: lidé mohou spát pod peřinou jen s laskavým svolením kočky.
A Nicolló Machiavelli:
Skromnost nejenom nepomáhá, ale často i škodí.