STŘEDEČNÍ GLOSY 19.05.2004

Miroslava Macka
Praktičtí lékaři chtějí hromadně vypovídat smlouvy se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. Je to velmi krátkozraké: vypovědět by měli spíše "společenskou smlouvu" se současnou vládou a to přesvědčováním svých pacientů: nikoliv aby změnili pojišťovnu, ale aby ve volbách změnili vládu.
Dopis pana V.M. doplńuje moji glosu k agresivním fotbalovým fanouškům:
Onoho inkriminovaného fotbalového zápasu Opava - Baník jsem se účastnil. Ač Opavák, již 25 let fandím Baníku, ale nikdy jsem nic nerozbíjel.
Chci se však vyjádřit k činnosti policie během toho zápasu. Bylo tam policajtů opravdu požehnaně, snad 500. K mému velkému překvapení však všichni byli kolem stadionu a v průběhu zápasu stáli pod tribunou s asi 2500 baníkovskými příznivci pouze vojáci v zelených pořadatelských vestách s prázdnýma rukama v počtu asi 10. Zakuklení opřilbovaní policajti se štíty a pendreky pokuřovali v parku. Ke konci zápasu začali někteří "fanoušci" skákat na hřiště a vojáci obdivuhodně klidně je vždycky vzali za ruce a přiměli k tomu, aby vylezli zpátky na tribunu. Velký konflikt byl v místech, kde fanoušci viděli na policajty, nevím, co tam probíhalo, ale policie je uklidňovala tím, že mezi ně házela dělobuchy.
Po skončení zápasu asi 400 Ostraváků vběhlo na hřiště a pak začali napadat vlajkonoše Opavy. Zdůrazňuji, dosud se na stadionu neobjevil jediný policajt. Odcházel jsem z tribuny a pod ní venku stálo asi 50 těžkooděnců. Ptal jsem se jich: "Hoši, proč stojíte tady? Proč nejdete vyhnat ty magory z hřiště? Proč jste dopustili, aby vůbec mohli na hřiště vtrhnout?" Odpovědí mi bylo mlčení a reakcí nečinnost.
Takže, když Staník viní pořadatele toho zápasu, že to nezvládli, já musím konstatovat, že Policie ČR tam byla úplně na nic, nepůsobila ani preventivně, ani nechránila majetek, naopak přispěla k ještě většímu zuření ty fanoušky, kteří pak vtrhli na hřiště, házením dělobuchů. Kdyby stáli ve dvou řadách pod tou tribunou místo těch 10 vojáků a na každého, kdo by přeskočil na hřiště použili pendrek až do bezvědomí, měly by miliony vynaložené z našich kapes na tu akci smysl. Takto to jsou prachy vyhozené z okna a Staník má ještě tu drzost, že osočuje pořadatele.
S přáním všeho dobrého...
Můj dodatek: včerejší pražské policejní manévry už připravená policie zvládla mnohem lépe. Ale pocit absurdity ve mně při pohledu na tisíc fanoušků a téměř tolik, ne-li více, policistů nadále přetrvává.
Můj včerejší článek z Lidovek:

Ernest Borneman napsal do Encyklopedie sexuality, hesla Manželství, následující slova: "Sexuálně neuspokojený člověk je větším nebezpečím pro lidskou společnost než chudý, hladový nebo utlačovaný. Žádný stát nemá právo nazývat
se státem blahobytu, když se stará jen o blaho chudých, nemocných a výdělečně neschopných a nevšímá si sexuálně frustrovaných. Manželka, která sní odpoledne svůj dort se šlehačkou a je tak tlustá, že není schopna ukojit vlastního manžela ani žádného jiného muže, je nejčastějším ze všech sexuálních zločinců ve státě. A manžel, který ze špatně pochopeného smyslu pro povinnost pracuje tolik hodin přesčas, že není schopen ukojit svou ženu, představuje pro společnost stejné nebezpečí."
Zlatá slova, zlatá slova, jenže jako by hrách na stěnu házel, nikdo si z nich nebere naučení! A tak mne napadá, nedlouho před volbami do Evropského parlamentu, volbami krajskými a posléze parlamentními a komunálními, že bychom zvláště u kandidátů na mocensky vlivné posty měli být v tomto punktu řádně a solidně informováni, abychom věděli, co od nich po případném zvolení můžeme (a hlavně nemůžeme) čekat. Tedy namísto obvyklých počítačově upravených fotografií kandidátů s dětmi, psy a jásajícími voliči bychom od nich měli vyžadovat spíše počítačem neupravené momentky jejich partnerů a namísto seznamu bývalých a současných veřejných funkcí a zásluh spíše seznam jejich bývalých a současných manželek, milenek, milenců a druhů všeho druhu a namísto nečtivého sterilního životopisu pak velmi čtivý výtah z jejich odborného sexuologického vyšetření.
Mimochodem, za mé aktivní politické kariéry jsem mnohokrát ne a ne pochopit politické názory a postoje či způsob myšlení a práce některých kolegů, ovšem v okamžiku, kdy jsem spatřil jejich životní družky, najednou vsjó byló jásno, kamínky mozaiky zázračně zapadly do sebe, prostě, fungovalo to a člověk hned věděl na čem je a hlavně bude.
Při použití tohoto zorného úhlu pohledu člověk také snázeji pochopí jednotlivé politické perzóny zrovna tak jako jejich činy minulé i budoucí, hlavně však současné.
Klausovo zvolení prezidentem (viz přistižení Bleskem), Zemanovo nezvolení tímtéž (a opakovaná neschopnost návratu od objímání stromů - stromů!), Špidlova faciální ochablost (spolu s neustálým přesvědčováním sama sebe i okolí, že v budoucnu to určitě bude lepší), Topolánkovo na odiv vystavované chlapáctví (při zvolení předsedou ODS ovšem silně podpírané křehkou manželkou), náhlé oholení předsedy KDU - ČSL Kalouska (Dalila prozatím neznámá), prohánění se ministra zemědělství Palase dvoustovkou ve služebním autě (moderní náhražce penisu, jak říkají odborníci) či usínání senátora Falbra v Bruselu (nahrnula se mu, dle jeho vlastních slov, po obědě krev k žaludku - nikam jinam), tak tyto výše popsané děje Vám najednou přijdou jako děje předvídatelné a pochopitelné - a to i při nepřílišném dostatku informací tohoto druhu.
A tak je na nás, na voličích, abychom hlasitě a vehementně požadovali po kandidátech tyto zásadní informace a nespokojovali se s volebními materiály příšerně bezpohlavními, ale naopak vyžadovali namísto ochablých momentek tvrdá fakta.
A to jde jen o začátek, neboť výše zmíněný odborník pokračuje: dopravní nehody, kancelářské hádky i konflikty v továrnách jsou začasté výsledkem manželské frustrace a špatná vysvědčení dětí i velká část kriminality mládeže důsledkem sexuální nespokojenosti jejich rodičů.
Na stát či na vládu ovšem v těchto věcech (jako ostatně ve všech ostatních) rozhodně nespoléhejte a naplňte konečně význam slova demokracie - vláda lidu doslova: začněte s nápravou odzdola, bez odkladu, dnes večer, s někým, kdo vás rozhodně zbaví sexuální frustrace. Nakonec - je máj. Máj.
Henry Hazlitt:
Když vláda začne splácet dluh akumulovaný při financování veřejných výdajů, nevyhnutelně musí zdaňovat více, než utrácí. V tomto období tedy také nevyhnutelně zničí více pracovních míst než vytvoří. Obzvláště silné zdanění, které je následně nezbytné, nejenom odebírá kupní sílu, ale také snižuje nebo ničí podněty pro výrobu a tak snižuje celkové bohatství nebo příjem země.