ÚTERNÍ GLOSY 18.05.2004

Miroslava Macka
Chystá se další recyklace neúspěšných politiků, tak častá v českých zemích: US - DEU zvažuje povolební sloučení s Kaslovými Evropskými demokraty. Ach jo.
Lidovecký senátor Bárta - ten, co žaluje prezidenta Klause z velezrady, neboť nechrlil jednoho senátu přívětivého ústavního soudce za druhým - jeví se mi typickým lidovcem: když už nic nezmůžu, alespoň zasmradím.
Ministr Gross kritizoval fotbalové kluby za pořadatelskou službu a naopak plně podpořil proti řádícím fanouškům zasahující policisty.
Což je jistě v pořádku. Ještě více by ale potěšil, kdyby jeho ministerstvo připravilo zákon, který by způsobil, že miliony a miliony, které nás všechny ( i ty, co na fotbal nikdy nechodí a zešílené fanoušky by levně stříleli) stojí policejní zásahy, zaplatí řádící mládenci léty a léty tvrdé a prospěšné práce v pracovních káznicích.
Navíc jsem přesvědčen, že řádění by velmi rychle ustalo.
Slavný ekonom a nositel Nobelovy ceny za ekonomii Milton Friedman prohlásil, že existuje silná pravděpodobnost, že společná měna eurozóny, euro, zkolabuje, neboť se začínají hromadit rozdíly v jednotlivých zemích.
Já tak skeptický nejsem: politikové se budou snažit euro udržet za každou cenu, byť pro mnohé je a bude tato cena pěkně vysoká.
Mimochodem, kdyby dnes v eurozemích proběhlo referendum, zda se vrátit či nevrátit k původním měnám, euro by okamžite zaniklo. Kde jsou ovšem ty časy, kdy politika byla prodlouženou rukou vůle občanů ( pokud vůbec takové časy někdy byly).
Zpravodajský server CNN přinesl článek o českých prostitutkách a tak mne napadlo, jak by na tuto (a další) zprávy reagoval Karel Havlíček, zvaný Borovský, který před léty a léty napsal:

Po Češích je doma vždycky malý sled,
ale všude jinde naplňují svět:
muzikanty, jezdce, harfenice,
ouředníky, sirky ze Sušice,
najdeš všude hned.

Možná takto:

Po Češích je doma vždycky malý sled,
ale všude jinde naplňují svět:
prostitutky, pingly, hordy Romů,
senátory, Havla, Škody k tomu,
najdeš všude hned.
Dnes vychází v Lidovkách můj článek s názvem "Namísto ochablých momentek chtějme tvrdá fakta", pojednávající o vlivu sexuální frustrace nejen v politice.
A Henry Hazlitt:
Dnešek je zítřek, který nás špatní ekonomové včera nabádali přehlížet.