PONDĚLNÍ GLOSY 17.05.2004

Miroslava Macka
Česku se nabízí zajímavý obchod: Američané vážně uvažují o nákupu českých radiolokátorů typu Věra, které měly být vyvezeny do Číny, proti čemuž se ovšem vehementně zasazovaly právě USA. Česko by tak v budoucnu mohlo vsadit na zvyšující se export (cestou nabídky třetím zemím) těchto a podobných výrobků do USA, státu s nejhlasitější slovní obhajobou volného obchodu na světě.
Popularita ministra vnitra Stanislava Grosse začíná být pochopitelnější - doposud mi stále nesedělo a nesedělo, že by to bylo jen kvůli jeho klukovskému kukuči. Křivdil jsem mu: jak vychází najevo, je to kvůli jeho neuvěřitelné pracovitosti, nasazení a hlavně šíři záběru. Nejen, že vede ministrestvo vnitra, ale jak prozradil jeho kolega - informatik Mlynář, vede v podstatě i ministerstvo jeho. Prostřednictvím svého poradce pro informatiku (!) Miroslava Formana totiž ovlivňoval dozorčí radu Eurotelu, aby odvolala svého šéfa Valeskiho, což se nakonec podařilo.
Co se veleschopnému ministru vnitra, chovajícímu se jako by měl vládnout navždy, ovšem rozhodně nepodaří, je zamést za svým vládním ( a hlavně zákulisním) působením veškeré stopy - takže nový, po něm nastoupivší ministr má první úkol zcela jasný: udělat velkou grossovskou inventuru a seznámit s výsledky veřejnost. A také si musí nachystat fůru schopných odborníků, aby měl kým nahradit stávající sociálně demokratickou chobotnici.
Krysy opouštějí potápějící se loď, chce se říct ke zprávě, že bývalý vlivný člen ODS, dnešní senátor US - DEU Robert Kolář oznámil, že odejde v nejbližších týdnech z této strany.
A Henry Hazlitt:
Rozhořčení mnoha lidí při zmínění pouhého slova zisk naznačuje, jak málo je dnes chápána nezbytná funkce, kterou v ekonomice hraje.