ÚTERNÍ GLOSY 11.05.2004

Miroslava Macka
Inspekce ministerstva vnitra našla značná pochybení v 27 případech z celkem 552 prošetřovaných sebevražd. Není důvodu si nemyslet, že stejných 5% závažných pochybení by se našlo i v ostatní policejní práci. Policie též "neuměla" vybrat kolem 1.5 miliardy korun uložených pokut za dopravní přestupky a drobné krádeže.
Populárníšéf resortu Staník Gross ovšem koketuje s myšlenkou vystartovat na nejvyšší stranické (a logicky i státní) funkce.
Tentýž Gross chystá do vlády návrh na pravidelnou kontrolu majetku vybraných státních zaměstnanců, "s jejichž pracovním postavením by mohly být spojeny spekulace o jejich úplatnosti, neboť jejich pracovní prostředí vytváří podmínky k přijetí úplatku, tedy mají příležitost ke korupčnímu jednání."
Jde, pochopitelně, o socialistický přístup par excellence. Dle zdravého selského rozumu by se postupovalo zcela jinak: rychle by se zlikvidovalo "pracovní prostředí vytvářející podmínky k přijetí úplatku", tedy zlikvidovaly by se veškeré možnosti, kdy může úředník rozhodnout dle své libovůle v libovolně dlouhé lhůtě a naopak vytvořilo takové prostředí, v němž úředník, splňuje-li žadatel ZÁKONEM (a nikoliv vyhláškami a další úřednickou lidovou tvořivostí) nařízené podmínky, musí v krátké, zákonem dané době, rozhodnout vždy kladně. A bylo by po ptákách.
Ovšem i po socialistech.
Výrobci vlajek se radují. Vlajky evropské unie se totiž vesele kradou a protože při volbách do evropského parlamentu MUSÍ viset na volebních místnostech, výrobci pracují přes čas.
Velmi naivně jsem se po listopadu 89 domníval, že časy, kdy nějaká vlajka MUSÍ někde viset, už máme za sebou. Teď jen čekám, kdy za českou hymnou bude následovat takové to tráá, pokračující nikoliv Sojuzem něrušimyj, ale Ódou na radost.
Podle medií udělali polští policisté při rozhánění boje mezi opilými fotbalovými chuligány a studenty slavícími majáles v Lodži dvě tragické chyby: do gumových projektilů se jim vmísilo šest normálních a těmi zastřelili dva studenty.
Souhlasím s tím, že lodžská policie udělal dvě tragické chyby, ale vidím je v něčem jiném: měli mít jenom ostré projektily a měli střelbou rozehnat opilá agresivní hovada (viz televizní záběry) již v prvním okamžiku, kdy se vydala na destruktivní pouť městem. Jsem přesvědčen, že jediný takový zásah a hrozba dalších by rázem zastavily narůstající řádění takových skupin navždy.
Přitom žasnu, jak v podstatě nikomu moc nevadí, že musíme zbytečně platit miliony a miliony za policejní práci při různých fotbalových a obdobných excesech. Výdaje jen na policejní ochranu při zápase Ostrava - Sparta byly dva miliony korun, které dozajista nutně musí chybět jinde.
Dnes, jako každé úterý, vychází v Lidovkách můj text, tentokrát s názvem "Hledám spolupracovníky. Zn.Na slovníku eurocanštiny".

A Henry Hazlitt:
Špatný ekonom vidí pouze přímé důsledky navrhovaného opatření, dobrý ekonom si všimne také důsledků dlouhodobých a nepřímých.