PONDĚLNÍ GLOSY 10.05.2004

Miroslava Macka
Media spekulují, proč ministr zdravotnictví odvolal vcelku úspěšného ředitele Institutu klinické a experimentální mediciny (IKEM) Filipa a sám ministr to vysvětluje následovně: institut se věnoval více klinice než vědě a stavba místního kardiocentra se prodražuje. Hlavní důvod Filipova odvolání ovšem neřekl: uvolnilo se další místo pro dalšího socana.
Pokud se to místním lékařům nelíbí - a ono se jim to nelíbí - nestačí samozřejmě žádat ministra o vysvětlení (stejně se jim toho úpřímného nedostane), ale kudy chodit, tudy šířit osvětu: socany nevolit. A říkat to zatraceně nahlas a pořád - jejich schopnost takto ovlivnit veřejné mínění je větší, než si dovedou představit.
Evropský parlament bude opravdu "reprezentativním" orgánem EU: k volbám do něj se chystá jít pouze 33% Estonců, 34% Britů, 40% Poláků, 41% Čechů, atd. Kolektivní moudrost jednoznačně naznačuje, co si většina občanů o EU skutečně myslí: je to pány stvořené nutné zlo.
Většinou s názory novináře Miloše Čermáka souhlasím, ale jeho dnes v Lidovkách publikovaný názor, že za šíření počítačového viru Sasser nenese vinu jen jeho tvůrce, ale i společnost Microsoft, která nedodala konzumentům software v bezchybném stavu a sami konzumenti, kteří si, ač varováni nestáhli z Internetu "záplatu", pokládám za nedomyšlený.
Kdyby se totiž aplikoval všeobecně, znamenalo by to, že za vykradené auto nemůže jen zloděj, ale také výrobce nikoliv bezchybného auta a za vykradený dům výrobce nikoliv bezchybných dveří, oken, zámků a střech a za zavraždění kohokoliv nikoliv vrah, ale také stvořitel, ať už je to vývoj nebo bůh.
A nedej bože, aby se toho chytli američtí právníci: z žalob a soudních sporů bychom nevyšli a bin Ládin by se mohl z povzdálí jen dívat, jak se naše zdegenerovaná civilizace ničí sama.
O velmi mírné spoluvině laxně se chovajících uživatelů ovšem též nepochybuji. Jó, to kdyby se tak o takové věci staral stát....
Evropský komisař pro obchod minulý týden varoval Brity a ostatní euroskeptiky: Když budete hlasovat proti evropské ústavě, skončíte jako Švýcarsko.
No comment.
Zajímavý nápad má čtenář Lidovek Jan Fišák: vrcholový sport by měl být průmyslovým odvětvím a měly by v něm platit obvyklé obchodní a další zákony pro podnikání.
Vyšel nový Vieweghův román Vybíjená a tak se pochopitelně kulturní stránky deníků a časopisů hemží recenzemi. Většinou dlouhými. Mně by stačila velmi krátká: Viewegh je v české literatuře tím, čím je McDonald ve stravování.
A Henry Hazlitt:
Nejlepší ceny nejsou nejvyšší ceny, ale ceny, umožňující největší objem výroby a největší objem prodeje. Nejlepší mzdy nejsou nejvyšší mzdy, ale mzdy umožňující plnou výrobu, zaměstnanost a nejvyšší udržitelný objem mezd.