PÁTEČNÍ GLOSY 7.05.2004

Miroslava Macka
Obávám se, že povýšení obyčejného sportovního utkání na jakési národní pozdvižení a přehnané reakce na zcela běžnou sportovní prohru, jsou bohužel součástí mnohem větší ztráty zdravého rozumu u spousty občanů tohoto státu.
A jak už to na světě chodí, ztráta jednoho je vždy ziskem druhého: české sázkové kanceláře na sázkách na český hokejový tým vydělaly miliony.
Komunistům se nelíbí majetkové poměry v českých mediích a rádi by prosadili systém "jeden vlastník jedny noviny nebo jedno radio nebo jednu televizi". Možná to některým lidem bude znít příjemně, měli by si však uvědomit, že by šlo o začátek cesty, na jejímž konci by nikdo nesměl vlastnit téměř nic.
Vláda chce zavést nové poplatky za kdejaká úřední potvrzení a zvednout poplatky staré. Tomu bych tleskal, ovšem jen tehdy, kdyby o patřičný díl snížila daně: za různé úřední úkony, které po mně stát vyžaduje, bych pak platil jen jednou. Dle vládního návrhu ovšem budu platit jako mourovatý za něco, co mám mnohokrát svými daněmi předplacené. Jinak řečeno: vláda chce opět zvýšit takto nepřímo celkové, již tak vysoké, zdanění. Fuj.
Henry Hazlitt vzkazuje přes desetiletí české vládě:
Regulace nájemného je nejenom neobyčejně hloupá, ale i neobyčejně destruktivní, a to tím více, čím je hlubší a čím déle trvá.