ČTVRTEČNÍ GLOSY 29.04.2004

Miroslava Macka
Vláda v honbě za penězi rozhodla, že zdaní prostitutky. Pokud by vláda chtěla docílit, aby se co nejvíce prostitutek zaregistrovalo a platilo daně, měli by členové vlády jít příkladem a zaregistrovat se jako první.
Vláda též rozhodla o "vylepšování stavu českých silnic", které chce spustit současně s bodovým systémem za silniční přestupky. Pokud se ovšem domníváte, že jde o velkorysý a rychlý plán přeměnit českou středověkou silniční síť a zastaralý a přetížený vozový park, brzdící provoz (což jsou dle mého názoru dvě hlavní a téměř jediné příčiny agresivity českých řidičů a spousty dopravních nehod) na moderní evropskou dopravní síť, mýlíte se.
Na silnicích by se mělo objevit více zpomalovačů a kruhových objezdů, přechody ( spousta z nich nesmyslně umístěných) by měly být lépe vyznačeny, u přejezdů budou umístěny figuriny policistů, kamery budou hlídat přecházení na červenou a cyklisté budou častěji kontrolováni, zrovna tak jako řidiči.
Prostě klasicky socialistický návrh řešení.
Stejně socialistický nápad má Stanislav Gross, který chce zamezit přílivu Romů že Slovenska do Česka opakem komunistických "nadměrných metrů" v bytech, a to "metry podměrnými" (jak to pěkně nazývá v dnešním článku v Lidovkách Ondřej Neff). Dle Grosse by totiž zákon definoval, jaká musí být nejmenší plocha bytu na jednoho jeho obyvatele, a tím by zabránil přihlašování slovenských Romů k jejich příbuzným v Česku.
Řešení je přitom nasnadě a je, pochopitelně, tržní: Romové vždy táhnou "za lepším" - a pokud je zde nechceme (a ohromná většina občanů tohoto státu je zde nechce), pak stačí nastavením sociálních dávek způsobit, aby tady pro ně nebylo to "lepší". A kdo chce přijít za prací, bude vítán.
Podle Sobotkova ministerstva financí může za vysokou nezaměstnanost "nízká přizpůsobivost lidí, neochota dojíždět či stěhovat se za prací a měnit obory". Soudruh Sobotka by si měl důkladně prostudovat třeba Henryho Hazlitta - pak by pochopil,. že za výše zmíněné jevy a tedy vysokou nezaměstnanost je zodpovědný on a jeho socialističtí vládní kamarádi a jejich politika.
USA zvažují, že by se nezúčastnily olympijských her v Athénách, a to z obavy před teroristickými útoky. Což by bylo další dílčí vítězství teroristů.
H.Hazlitt cituje zapomenutého W.G. Sumnera z roku 1883:
Objeví-li pan A něco, co se mu zdá být špatné, neboť to trápí pana X, probere to s panem B a společně pak navrhnou přijetí zákona, který to napravuje a pomáhá panu X. Jejich zákon vždy navrhuje, co by měl pro pana X udělat pan C a jen zřídkakdy, co by pro něho měli udělat pánové A a B.
Pan C je člověk, na kterého se nikdy nemyslí. Je vždy obětí všech reformátorů, sociálních spekulantů a filantropů a rozhodně si zaslouží naši pozornost, už kvůli všem těm břemenům, která jsou na něho uvalována.