STŘEDEČNÍ GLOSY 28.04.2004

Miroslava Macka
To, co si cvrlikali před léty pražští vrabci na střeše, se v minulých dnech potvrdilo: Lauderova společnost CME, vyšachovaná z Novy a připravující proti Česku arbitráž, měla být "uchlácholena" tím, že by získala Primu. Zajímavé je, že jednání mezi potenciálním soukromým prodejcem a soukromým zájemcem se zúčastnil též vysoký státní úředník, tehdejší náměstek ministra financí a dnešní poslanec ČSSD, Jan Mládek.
Dnes samozřejmě popírá, že by Lauderovi cokoliv za stát sliboval. Co tam ale pak, k sakru, dělal? Proč byl pozván? Proč tam šel?
Na to se ho, kupodivu, novináři při rozhovoru nezeptali.
V US Today napsala minulý čtvrtek zajímavý článek ke Dni Země, který se ten den již po čtyřiatřicáté slavil, vědeckotechnická odbornice Alcestis Obergová. Popisuje, kterak se ten den uklízí v Kalifornii, zasazují stromy v Ohiu, pořádají koncerty na Floridě a semináře ve Philadelphii.
Autorka připomíná, že původně byl Den Země připomenutím toho, jak silně je poškozeno životní prostředí a vyčerpávány přírodní zdroje a poukázáním na nutnost změny chování jednotlivců i národních ekonomik.
Autorka však též připomíná, že by bylo velkou chybou zaměřovat se jen na lidmi způsobené problémy, neboť život na Zemi je ohrožen též změnami v solárním systému a vesmíru, což silně podceňují ti, kteří viní ze změn podnebí jen emise z automobilů a průmyslu, aniž by přiznávali, že stávající podnebí nebylo nikdy v minulosti stálé a člověku příznivé.
A logicky dodává, že jedinou budoucí obranou proti takovým nevyhnutelným "kosmickým" změnám jsou vědomosti a nové technologie - vytvářené právě průmyslem.
Včerejší článek z Lidovek:

O velmi aktivní páté koloně teroristů.


Houstnoucí změť různých opatření proti teroristům a nežádoucím živlům vůbec je den ode dne více a více do nebe volající a zdravý rozum ubíjející.
Před pár týdny jsem cestoval s manželkou z dovolené a dorazivše brzy ráno na londýnské letiště Gatwick, a to se všemi zavazadly, neboť "z bezpečnostních důvodů" nebylo lze poslat zavazadla rovnou do Prahy, přesunuli jsme se taxíkem na letiště Heathrow. Tady nám slečna u přepážky oznámila, že naše zavazadla může "z bezpečnostních důvodů" odbavit až hodinu a půl před pozdně odpoledním odletem. Na můj dotaz, máme-li tedy hodiny čekat na rušných "Odletech" namísto v čekárně pro první třídu, kterou jsme si s letenkou zaplatili, odvětila, že tedy můžeme se všemi zavazadly projít kontrolou do čekárny a odbavit zavazadla až u nástupu do letadla. Jediný problém by byl, kdybychom měli v kufru manikúru, neboť to by nás "z bezpečnostních důvodů" kontrolou nepustili. Po delším vzpamatovávání se a dohadování jsme zanechali manikúru u přepážky a odplahočili se se všemi zavazadly do čekárny. Manikúra dorazila za pár dnů leteckou poštou.
Rád si nechám vysvětlit od odborníků, v čem tkvělo nebezpečí přímého zaslání již důkladně zkontrolovaných zavazadel rovnou do Prahy a v čem nebezpečí manikúry v kufru, když manželčiny nehty předčí délkou a ostrostí ne-li pilníček, tak nůžtičky určitě.
Před drahně dny jsme byli s manželkou pozvání známými do New Yorku na oslavu narozenin. Začal jsem se tedy zajímat o získání amerického víza a po zjištění, jaké ponižující a komplikované procedury bych musel absolvovat (pokud Vás ta příšernost zajímá, vyzkoušejte si to), jsem se prostě rozhodl nikam necestovat, neboť se podobných dehonestujících šaškáren odmítám účastnit už z principu.
Opět si rád nechám vysvětlit od odborníků, že opravdu neexistuje jednodušší a méně buzerující metoda, kterak zabránit příletu českých teroristů a pracovníků na černo do USA.
Před několika málo dny jsem navštívil pražskou úřadovnu Air France, abych si koupil letenku obchodní třídou do Paříže, kde jsem potřeboval být na obchodním jednání. S manželkou jsem se pak domluvil, že na mne počká s autem v Paříži, kde ztrávíme před návratem víkend spolu a zpět se vrátím tedy s ní. Logicky jsem tedy chtěl letenku jen do Paříže. Slečna za přepážkou mi vysvětlila, že takovou letenku mi vystavit nemůže, neboť Air France má nařízení (od koho, nevěděla) takové podezřelé cestující na palubu nebrat. Ale mohu si koupit letenku zpáteční, nazpátek pak neletět a Air France mi peněžní rozdíl promptně vrátí. Myslel jsem původně, že si dělá legraci a docela jsem oceňoval svérázný styl humoru, ale volala ještě kvůli tomu na letiště a opravdu jí potvrdili, že jinak to nejde. I učinil jsem žádané, byť, nebýt nutného obchodního jednání a čekající drahé polovičky, těšící se na společný pobyt v Paříži, bych tak neučinil, neboť podřizovat se zhovadilostem se opravdu z principu nemá.
Rád si opět nechám vysvětlit od odborníků, že to je nejefektivnější metoda, kterak se zbavit Čechů, toužících zůstat na černo ve Francii, a s potěšením se začtu do hodnocení efektivity této byrokratrické zhovadilosti a to, zda zůstane zachována i poté, co se za pár dnů staneme členy Evropské unie.
A tak si říkám, že jsme boj s teroristy, s imigranty a s dalšími problémy, které se na nás v rámci střetu civilizací hrnou a pohrnou, vlastně už předem prohráli. A to zásluhou neuvěřitelně silné a mocné páté kolony, která je v naší civilizaci rozlezlá jako velmi zhoubné nádorové bujení - zásluhou byrokracie, vymýšlející stále nové a nové administrativní zátarasy, minová pole a kárná komanda, účinná ovšem jen a jedině proti bezúhonným občanům.
A co víc, budou-li úřady postupovat i nadále svrchu zmíněnými způsoby, dočkají se toho, že nejenom já se začnu ohlížet, zda bych nemohl přispět pár korunami někomu, kdo patřičný úřad se zešílenými úředníky vyhodí z gruntu do povětří.
A Henry Hazlitt:
Vysoké zdanění nepřináší příjmy, které by držely krok s čím dál tím bezstarostnějším vládním utrácením a programy přerozdělování bohatství. Výsledkem jsou chronicky rostoucí vládní rozpočtové deficity a chronická inflace.