ÚTERNÍ GLOSY 27.04.2004

Miroslava Macka
První novinový titulek, který jsem zahlédl po návratu z přívětivé ciziny (bez televize, rozhlasu a novin) zněl: "Zeman chce pomoci svrhnout Špidlu."
Což mne docela pobavilo, neboť to byl právě Miloš Zeman, který nevýrazného Špidlu "udělal" nepominutelným politikem ČSSD a svým nástupcem a byl to opět Miloš Zeman, který jej naučil politiku nesmyslných nesplnitelných předvolebních slibů a žití na dluh.
Jediné solidní Zemanovo jednání by tedy bylo, kdyby se občanům tohoto státu omluvil, popadl svého žáka Špidlu a oba dva navždy zmizeli na Vysočině nebo kdekoliv jinde.
A "Chemického Aliho", jak dnes přezdívá učitel Zeman svého učenlivého žáka Stanislava Grosse, nechť přibalí s sebou též.
Zato dnes jsem si připadal jako za bolševika, kdy Rudé právo, Mladá fronta či Lidová demokracie přinášely v podstatě totožné titulky a texty: Právo, Mladá fronta Dnes i Lidovky mají na titulní straně totožný titulek "Stodolovi dostali doživotí", vysázený totožným druhem a velikostí písma.
Německý kancléř Schroeder se opět pustil do zemí přistupujících k EU: mají prý nízké daňové sazby firem. Čímž konkurují rozežranému německému sociálnímu státu, dodávám.
Řešení vidí Schroeder ve sjednocení daní EU. V tom s ním souhlasím. Německu přece nic nebrání postupně snížit daňové zatížení na 15 procentní úroveň Estonska či Litvy. Tedy, brání: strach současných vládních politiků ze ztráty koryt, neboť za léta vyprodukovali svou sociální politikou širokou vrstvu na státu závislých občanů, bohužel se stejným hlasovacím právem jako ti, co se živí sami a navíc živí ty závisláky.
Soudce pražského městského soudu Paška, který se zabývá jednou z žalob na Vladimíra Železného, nařídil soudní jednání na 7. - 10. června, tedy těsně před volbami do Evropského parlamentu, v nichž Železný kandiduje, a to se slovy:"Voliči by měli vědět, zda se dopustil trestného činu."
Jinak řečeno: již předem víme, jaký bude rozsudek - soudce Paška uzná Železného vinným. V opačném případě by totiž mlčel.
Voliči se ovšem stejně nedozvědí nic: množství prvoinstančních rozhodnutí "Vinen", která byla odvolacími soudy změněna, je v tomto státě víc než dost.
Nový ministr zdravotnictví Kubinyi je přesvědčen, že je nezbytné v rámci "konsolidace" zdravotnictví vyměnit ředitelku Všeobecné zdravotní pojišťovny Musílkovou. Já se naopak domnívám, že prvním nezbytným krokem je výměna současné vlády.
Podmínky, za kterých mohou použít napadení zdravotníci čerstvě vyfasované pepřové spreje (m.j. poskytnout pak útočníkům první pomoc, nahlásit užití na dospečinku a vypsat protokol) mi připomněly pěkný "středověký" vtip: "Stůj, chlapisko, sic sundám mušketu z ramene, nasypu do hlavně prach, utluku, vložím záložku, opět utluku, vložím kouli, nasypu prach na pánvičku, seřídím křesadlo, natáhnu, zalícím, zacílím a na místě tě zastřelím."
Dnes vychází v Lidovkách můj článek "O velmi aktivní páté koloně teroristů."
A Henry Hazlitt nás již více než půlstoletí varuje:
Každý sociální program se po svém zavedení vymkne kontrole.