ČTVRTEČNÍ GLOSY 22.04.2004

Miroslava Macka
Včera (spolu s jinými státními zaměstnanci) stávkující učitelé by udělali mnohem lépe, kdyby tu prostávkovanou hodinu mezi osmou a devátou věnovali tomu, že by školákům přiměřenou formou vysvětlili ekonomické zákonitosti a tedy důvody, proč se současná vláda mizerně potýká s problémy, které svou politikou vytváří jako na běžícím pásu. Byla by to vynikající investice do budoucnosti, a to nejen učitelů.
Současnou podobu stávky svých učitelů výstižně a přesně okomentoval v televizi malý školák: "Mají na to právo, učitelé, ale je to blbost."
Pokud Stanislav Gross opravdu prosadí zákon, který má přerodit prostitutky v živnostnice, které si mohou odečítat z daní kondomy a kosmetiku (a předpokládám, že i vybavení svých případných budoirů, sexy prádélko, plastického chirurga a telefonické hovory se zákazníky), obrátím se ihned na ústavní soud a budu s odvoláním na listinu práv a svobod požadovat totéž: odpis obleků, kravat a kosmetiky, což jsou věci pro výkon mého povolání stejně nezbytné jako kondomy a kosmetika pro štětky.
Ačkoliv, když se tak rozhlížím po Česku, asi nepochodím: kurvy to vždycky mají v životě lehčí.
Nejnovější "causa" advokátů (a bývalých ministrů) Nováka a Sokola, o nichž policie nebo státní zastupitelství "pustilo" informaci, že jsou podezřelí z různých trestných činů, a to v souvislosti s obhajobou jednoho ze svých klientů, má veškeré znaky podivných případů, které se v poslední době jaksi pomnožují: policie již drahnou dobu něco vyšetřuje, podezřelí se po delší době dozvědí z tisku, že budou pravděpodobně obviněni, přičemž jediným "důkazem" bývá svědectví nějakého kriminálníka, kterému by soudný člověk nevěřil ani kolikátého je.
Doufám jen, že tentokrát si to advokáti Sokol a Novák opravdu nenechají líbit a donutí policii a státní zastupitelství tradičně nemlžit a pěkně vyklopit detaily této podivné metodiky výroby zločinců. A že jim v tom advokátní komora pomůže.
Čtenář glos L.R. se vrací k autohavárii ministra zahraničí Svobody logickou otázkou: Bude potrestán člen Svobodovy ochranky, který seděl na předním sedadle automobilu a který zřejmě nebránil šoférovi ohrožovat rychlou jízdou jeho zdraví či život ? Vždyť přece je občany placen právě za takovou ochranu.
Čtenář J.Ž. posílá další body volebního programu "strany, kterou hledám".
1/ Provedeme naprostou odluku všech církví od státu.
2/ Zrušíme všechna veřejnoprávní média (nebo média veřejné služby, jak se to dnes rádo nazývá), nezbytné zpravodajství (volby, katastrofy,mobilizace,atd.) lze objednat u soukromých subjektů.
Také čtenář glos J.B. má vynikající nápad:
Domnívám se, že po stávce státních úředníků by měla logicky následovat stávka daňových poplatníků. Stávka, která by odřízla rozpapané vládní bumbrlíčky od našich peněz. Stačilo by jeden či dva měsíce neodvést DPH a daň z objemu mezd a bylo by po Vladimíru Špidlijičovi a po celé té partě.
Obavy ze soudního stíhání nejsou na místě. Už by nebylo na třinácté až patnácté platy soudců, ale ani na ten pátý. Nebylo by ani na benzin do služební oktavie, ani na platy pretoriánů, kteří by nás měli sebrat. Nebylo by na nic.
Vůbec bych se nedivil, kdyby po předčasném nebo po regulérním pádu téhle vlády nikdo neměl valnou chuť vládnout. Ona to totiž nebude žádná sranda.
Zní to jako rajská hudba: slovenská vláda snížila počet diagnóz, které budou hrazeny zdravotními pojišťovnami z 9000 na 6000.
Občané tak budou přímo hradit léčbu zubů, nemocí z nachlazení, některých střevních infekcí a podobně, přičemž alkoholici a narkomani budou platit víc.
Kéž by tato snaha slovenské vlády byla vysoce nakažlivá!
A Henry Hazlitt:
Hlavní ekonomickou funkcí vlády je stimulovat a udržet svobodný trh. Když Alexandr Veliký navštívil v Korintu filosofa Diogena a zeptal se ho, co by pro něj mohl udělat, Diogenes odvětil: Ustup mi ze slunce. Ustoupit ze slunce, to by měl každý občan žádat od své vlády.