STŘEDEČNÍ GLOSY 21.04.2004

Miroslava Macka
Myslím, že máloco vystihuje naši současnost lépe než fakt, že přijetí či nepřijetí zákona závisí u nás na jednom jediném opilci a lháři (vzpomínáte snad ještě, kterak tvrdil, že on nic, on nepije, to jen uklouzl doma v koupelně).Tristní to pohled.
Máme vynikající příležitost zbavit se spousty úřadů a státních institucí. Ty totiž dnes do devíti ráno stávkují. Stačí udělat průzkum veřejného mínění a ty úřady, na jejichž zavření si nikdo nestěžoval, okamžitě zrušit.
Je nejvyšší čas změnit zákon, který neumožňuje lidovcům, aby zaplatili státu převoz ministra Svobody z Brna do Prahy na jednání poslanecké sněmovny vrtulníkem. Kalousek to Grossovi nabídl, ten však prohlásil, že to není možné, protože ministr zahraničí je chráněná osoba a má na podobné cesty nárok ze zákona.
Mimochodem, moc ho policejní šofér zrovna neochránil, zákon nezákon, že?
A doufám jen, že to budou lidovci v čele s Kalouskem, kteří štandopede navrhnou zrušení paragrafu, který umožňuje takto nepřímo a nechtěně financovat politické strany.
Tak Česko prý nebude hledat jen svou Superstar, ale stejným způsobem i svého Superpolitika. Proč ne, v politice je různých Dajdou a tváří bez osobnosti celá spousta. A čím dál tím více se podobá show, neboť medii zblblé obecenstvo to tak holt žádá.
Většina komentátorů se pozastavuje nad tím, že Číňané ukazují Klausovi za jeho návštěvy jen hezké věci. Jako by cizí delegace byly v Česku voděny na farmy plné pošlých zvířat, mezi pražské bezdomovce a do vesnic se čtyřicetiprocentní nezaměstnaností.
Také se mi zdá, spolu s Viliamem Buchertem, který o tom dnes v MF Dnes napsal článek, že v Iráku byl spolu s novináři unesen i rozum. Neboť adorace celého případu s mnoha otazníky a mnohým nezodpovědným až pitomým jednáním rozhodně není namístě. Novináře holt nikdo nikdy moc nechválí a tak, když mají příležitost, chválí se navzájem, až je to protivné.
Můj včerejší článek z Lidovek:

Hledám politickou stranu

Volby se nezadržitelně blíží, a tak hledám politickou stranu, která mi před volbami nebude cpát do rukou, do schránky a do hlavy spoustu obecných ušlechtilých frází, které se v ničem nebudou lišit od zářivých bublin jiných politických stran či uskupení, militantními národovci počínaje a komunisty konče.
Hledám politickou stranu, která mi nenabídne "obludarium" počítačově upravených kandidátů, z nichž se velká část pohybuje v politických či jiných veřejných funkcích celé poslední patnáctiletí a druhá, menší část sestává z různých nemastných neslaných mužů a žen, z nichž přímo vyzařuje jejich zřetelný zájem mít politiku jako profesi, dobré, nejraději celoživotní zaměstnání, zdroj společenského vlivu a peněz, ale která mi nabídne přiměřený počet mužů a žen, kteří v životě již něco dokázali, kteří jsou v místě svého bydliště váženi a ctěni pro svoji moudrost, pracovitost, podnikavost a solidnost, mužů a žen, u nichž mohu předpokládat, že jejich hlavní snahou v politice nebude udržet se v tomto lukrativním zaměstnání co nejdéle, neboť jinak si při odchodu společensky a finančně pohorší, takže jim zbyde veškerý čas na politiku namísto politikaření.
Hledám politickou stranu, která je schopna hlavní zásady svého případného vládnutí popsat v pěti jednoduchých, logických, srozumitelných, jen mírně rozvinutých heslech. Politickou stranu, jejíž volební letáček bude například následující:
Vážení občané, pokud nám dáte více než polovinu svých hlasů, slibujeme Vám, že v příštím volebním období učiníme následující:
1. Zrušíme Senát a počet členů poslanecké sněmovny snížíme na rovnou stovku, neboť jsme jednak maličký stát a jednak víme, že v případě politiků záleží mnohem více na kvalitě než kvantitě - viz naše nabídka kandidátů. Volební systém změníme na jednokolový, aby se pokud možno v budoucnu zabránilo nefunkčním, mizerně kompromistickým vládním slepencům. Prezidenta, hejtmany, primátory a starosty pak budete moci volit přímo.
2. Uděláme důkladnou inventuru všech úřadů, institucí a společností státních a vůbec na veřejné rozpočty napojených a následně ponecháme v rukou státu či budeme financovat jen ty, které jsou pro jeho chod opravdu nezbytné. (Budete se divit, jak málo takových je.) Ostatní pak nabídneme zaměstnancům za jednu korunu, ať v budoucnu ukáží, zda jsou jejich služby natolik nezbytné a žádoucí, že je o ně takový zájem, který je uživí.
3. Ruku v ruce s osekáváním dnešního státního bumbrlíčka budeme snižovat daně. Přitom postupně zrušíme veškeré nemravné daně z práce, podnikavosti, úspor a úsilí vůbec a ponecháme jen logickou daň ze spotřeby. (Opět se budete divit, jak bude moci být nízká, když osekáme všechny zbytné a zbytečné lidi a instituce, napojené dnes na rozpočty.)
4. Většinu vybraných daní investujeme do obrany a ochrany Vašich životů, majetku, svobody podnikání a do komunikací.
5. Nebudeme Vás krmit frázemi o rovnosti, ale změníme zdravotní a sociální systémy tak, aby se Vám Vaše solidní chování v životě a v systému nabízených služeb vyplácelo, kdežto lemplům, nemakačenkům a příživníkům nevyplácelo. Vzhledem k nízkému zdanění Vám pak zbyde podstatně více peněz z Vaší práce, takže si budete moci mnohem více ušetřit na stáří.
Neznáte takovou stranu? S potěšením jí dám svůj hlas, byť v skrytu duše vím, že její šance nebudou příliš velké - neboť všichni ti, kteří sice mají plné hlavy liberálních idejí a huby plné liberálních slovíček, ale na druhé straně by bez napojení na "měkké" veřejné peníze museli konečně začít tvrdě pracovat, budou pochopitelně proti a dají svůj hlas z pudu sebezáchovy těm stranám, které sice o svrchu řečeném budou ušlechtile filosofovat, nikdy pro to však, jako ti kapři v rybníce, nic neudělají.
Jinak řečeno: obávám se, že i po příštích volbách to o moc lepší nebude.
A Henry Hazlitt, aniž by znal Špidloland a měl informaci, že za šest let Špidly ve vládě (z toho 4 roky coby ministra práce a sociálních věcí) přibylo v Česku 300.000 nezaměstnaných:
Neexistuje spolehlivější způsob jak vyvolat nezaměstnanost, než je obtěžování a "trestání" zaměstnavatelů.