ÚTERNÍ GLOSY 20.04.2004

Miroslava Macka
Je velmi zajímavé, že se nikdo nepozastavuje nad tím, že ministr zahraničí Svoboda havaroval se služební audinou u Vyškova při cestě z lidovecké schůze v Prostějově. Doufám jen, že hlídací psi demokracie donutí KDU - ČSL veškeré náklady jízdy a škod s touto havarií spojených uhradit. Důvod, proč bychom měli platit Cyrilovy cesty na stranické dýchánky my všichni, totiž nenalézám.
A pokud by snad atgumentem měla být ochrana ústavního činitele, nic nebrání KDU-ČSL (a ostatním stranám) náklady takové cesty státu refundovat.
Tony Blair otočil jak na obrtlíku a náhle přislíbil Britům referendum o evropské ústavě, která bude zřejmě ve své socialistické podobě přijata letos v červnu. Chce však vypsat referendum až po volbách v roce 2005 a hlavně: vynasnaží se, aby Britové vnímali toto referendum jako odpověď na otázku, chtějí-li či nechtějí setrvat v EU.
Což je nesmysl - proti EU jako volnému prostoru pohybu zboží, služeb, kapitálu a idejí nemají nic ani nejzarytější konzervativci, proti Evropě jako socialistickému byrokratickému superstátu však pochopitelně ano.
Výhodou pro nás je to, že můžeme po své vládě vyžadovat referendum o evropské ústavě s mnohem silnějším důrazem a odkazovat na britský ( a jistě i jiný) precedens.
A pak tuto ústavu odmítnout.
Zákony, jejichž přijetí či nepřijetí závisí na zdravotním stavu jednoho poslance, musí být už z principu invalidní mrzáčci.
Henry Hazlitt v roce 1946, jako by žil v Česku roku 2004:
Protože politická moc se dnes měří hlasy voličů, největší zájmové skupiny voličů jsou politiky zvýhodňovány nejčastěji.