ČTVRTEČNÍ GLOSY 1.04.2004

Miroslava Macka
Senátoři dnes začnou projednávat (poslaneckou sněmovnou již schválené) zvýšení DPH u různého zboží a služeb. A tak někteří senátoři s příbuznými či známými vlastnícími restaurace se budou snažit vrátit pohostinství zpět do 5% sazby DPH, jiní senátoři s jinými příbuznými či známými zase budou orodovat za snížení něčeho (pro někoho) jiného, namísto aby rukou společnou a nerozdílnou zákon zamítli a požadovali po vládě celkové snížení DPH pro všechny, což by bylo jediné moudré řešení.
Teroristé odpálili pár náloží v Madridu a zcela tak změnili výsledky voleb ve Španělsku, neboť zatraceně dobře znali lidskou mentalitu a neschopnost většiny myslet v souvislostech.
V současnosti země, vyvážející ropu (OPEC) snižují těžbu a tím zvyšují její cenu - v USA stoupá cena benzínu u pump, lidem se to pochopitelně nelíbí, čehož promptně využije Bushův protikandidát Kerry v předvolebním boji. Když se dají ovlivnit volby ve Španělsku, proč by to nešlo v USA?
Ba dá se do listopadových voleb očekávat z arabské strany ještě nějaká další vhodně načasovaná voličská "masáž".
Člověk si pak opakovaně klade otázku, kdo vlastně rozhoduje v demokratických systémech, zdali jsou to vůbec ještě voliči a nebo jejich obratní manipulátoři. Jakže to říkal Winston Churchill? Nejlepším argumentem proti demokracii je pětiminutový rozhovor s voličem.
Zvýšené poplatky za rozhlas a televizi musejí zaplatit i ty domácnosti, které radio a televizi nevlastní. Tak rozhodli vládní poslanci.
Pokud si myslíte, že je to typická aprilová zpráva, musím vás zklamat. Není.
To, že ministryně zdravotnictví Součková nazývá svůj materiál, který včera předložila vládě, reformou zdravotnictví, je neskutečná drzost, hloupost, nebo obojí.
Dočetl jsem právě encyklopedickou práci Stuarta Gordona o padělatelích, podvodnících, šarlatánech, ale také o vtipálcích a žertéřích, a promítnu-li si tuto historickou přehlídku lidské naivity až blbosti, přestávám se divit, že i v dnešním světě jsou lidé schopni vložit peníze do kampeličky, slibující 40% úrok ročně či naletět na předvolební sliby Vladimíra Špidly.
Zde je pro poučení a zábavu několik citátů z této knihy:

"Lidi sbaští všechno." Alan Abel, americký žertéř

"Ve válce je pravda tak vzácná, že je zapotřebí ji chránit kruhovou obranou ze lží." Stalin Churchillovi

"Nejprve zjistěte fakta - a pak je překruťte k obrazu svému." Mark Twain

"Je jediný způsob jak zjistit, je-li člověk poctivý - zeptat se ho. Řekne-li, že je, je to podvodník." Groucho Marx

"Každý lehce uvěří tomu, čeho se bojí a nebo po čem touží." Jean de la Fontaine

"Camille Corot namaloval za svého života 800 obrazů, z nichž 4000 skončily u amerických sběratelů." Magazín Time

"Nikdo nechce slyšet pravdu. To je vlastnost jen malé, úchylné skupiny lidí. Za života jsou nenáviděni za to, že ji říkají a po smrti upadnou rychle v zapomenutí. Zůstávají jen časem prověřené, solidní, všemi přijímané lži." H. L. Mencken

"Sudety jsou mým jediným územním požadavkem v Evropě." Adolf Hitler v roce 1936

"Lidský mozek se přizpůsobil televizi. Akceptuje vše, co mu říkáte, pokud to shrnete do jedné vteřiny." Jeffrey Vallance

"Velvyslanec je čestný člověk, vyslaný do zahraničí, aby tam lhal ve službách vlasti." Sir Henry Wotton v 16. století

"Většina spisovatelů pokládá pravdu za tak cennou věc, že jí užívá jako šafránu." Mark Twain
A Henry Hazlitt:
Zaujetí pro ekonomickou rovnost je, s výjimkou několika vzácných filantropů a svatých, vždy usilovnou snahou získat spíše tolik, kolik dostávají ti nad námi, než snahou dát těm pod námi tolik, kolik dostáváme my sami.