PÁTEČNÍ GLOSY 26.03.2004

Miroslava Macka
Rozhodně si nenechte ujít rozhovor B. Pečinky s premiérem Špidlou ve včerejším Reflexu - to se prostě nedá popsat, to se musí přečíst. Udělat řádnou diagnózu ( Špidlovu, ne Pečinkovu, samozřejmě) dozajista zvládnete sami.
Netřeba objevovat Ameriku: nový ředitel krachující Slovenské televize Rybníček do roka a do dne zmenšil počet jejích zaměstnanců z 2000 na 800, vyklidil 11 pater z 28, které televize obývala, zrušil 2472 položek v programu, omezil vlastní výrobu na polovinu, založil 6 dceřinných firem, které se starají o veškerý servis - reklamu, vybírání poplatků, výrobu filmů, atd., ustál odborářskou hrozbu stávkou a tlaky externistů a různých lobbystických skupin, které v parlamentu vyvolaly hlasování o jeho odvolání a nakonec shrnul své zkušenosti do jedné, výstižné, bohužel i u nás platné věty: "Pochopil jsem, že ti, co nejvíce hovoří o veřejnoprávnosti a veřejné službě, jsou většinou ti, co na televizi nejvíce profitují. Oni by se svým přístupem v komerční televizi nikdy neuspěli, protože by je hnali klacky.
Krásná představa, že by se něco obdobného podařilo v Česku! Ovšem, co myslíte, kdo by v takovém boji zvítězil u nás?
V jižních Čechách vydatně sněžilo, sem tam spadnul i strom a na jednom z nich vykolejil vlak. Nejzajímavější na této zprávě je ovšem to, že v době havárie bylo v celém vlaku 9 ( slovy devět) cestujících.
To se drahám nevyplatilo vypravit raději taxi?
I na Aleše Hušáka, ředitele akciové společnosti Sazka, který se nechal před dvěma dny v radiu Frekvence 1 slyšet, že na otevření nové sportovní haly nepozve premiéra Špidlu, platí stará moudrost: Kdybys byl mlčel, zůstal bys filosofem.
Rozrýpal tak totiž velmi podivuhodný a podivný monopol Sazky, ze kterého tyjí jen někteří "vyvolení".
Zastřelený zloděj při vloupání do domu je přívětivá zpráva - viz staročeské přísloví "Mladý visalec na stáří nekrade."
Podivuhodné jsou skotačinky života: moravské město Příbor se snaží co nejvíce vydělat na tom, že se zde narodil slavný zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud - opravuje jeho rodný dům, vedle něj hodlá postavit multifunkční objekt vhodný k pořádání konferencí a výstav, dokonce v době mistrovství světa v hokeji připravuje na Freudově náměstí Freud Beerfest s velkou obrazovkou s přenosy z hokeje a s čepováním piva (co by na to asi Freud řekl - potlačené trauma z dětství při přistižení rodičů při dovádění spolu s příliš brzkým odstavením od prsou?)
A co záleží na tom, že Freud prožil v Příboru jen první tři roky života, neboť dle pamětníků musel jeho otec po jakémsi podivném handlu narychlo opustit město...?
A Henry Hazlitt, stále a stále aktuální:
Historie cel nám připomíná, že zájmové skupiny jsou schopny vymyslet nejdůmyslnější důvody, proč by měly být objektem zvláštní ochrany a péče.