ČTVRTEČNÍ GLOSY 18.03.2004

Miroslava Macka
A tak jsem zase zpátky - těm, kteří by mi chtěli závidět bílé karibské pláže, spoustu slunce, teplé moře, večerní vysedávání při západu slunce a pojídání tu skvostného humra á la Newburg, tu svatojakubek se sauce Mornay a k tomu popíjení přívětivně chladného Chardonnay, žádnou televizi a noviny, jen dovolenkové knížky, tak těm jen podotknu, že jsem se před chvílí vrátil z chirurgie, kam jsem odkvačil hned po příjezdu a kde mi rozřezali jakési bolestivě zanícené boule (asi po píchnutí nějakým potvorným hmyzem), které mi způsobovaly posledních pár dnů dnů pěkné útrapy.
Není holt růže bez trní, ale na nepříjemnosti se má rychle zapomínat, aby byl čas na vzpomínání na věci příjemné.
Musím se ovšem v prvé řadě omluvit vám všem, že jsem odejel na tak dlouhou dobu bez jakéhékoliv varování a pár závislákům tak způsobil nepříjemné abstinenční příznaky. Každodenní psaní a Vaše odpovědi na ně mně však také docela chyběly. Měl jsem totiž v úmyslu napsat z počátečních (evropských) pár dnů dovolené ještě nějaké glosy, ale kombinace mého internetového neumětelství a jiných cestovních požitků a starostí nakonec způsobila, že jsem odjel a přestal psát bez varování.
Ještě jednou se tedy omlouvám a určitě Vám to vynahradím - o víkendu se chystám prolistovat spoustu nepřečtených novin a jistě v nich bude leccos, co bude stát za zpětný komentář či nějakou tu drobnou jedovatost.
Vždyť už titulky dnešních novin vypadají, jako by od mého odjezdu neuplynula ani vteřina - český Kocourkov nadále neutěšeně pokračuje a kdyby jsme našli způsob, jak jej infiltrovat do různých teroristických skupin, atentáty by zřejmě ustaly jako když utne a Al - Kajda by se nadále věnovala jen svým vnitřním hádkám nebo marnému boji s vlastní byrokracií a na nic jiného by jí už určitě nezbyl čas.
Jen jeden příklad jako důkaz pars pro toto: "Zapomeňte na plošné přídavky - sociální demokracie vzdala jeden z hlavních předvolebních slibů" říká titulek a podtilulek v MF Dnes. Naštěstí chce se dodat - avšak vidíte, jak by to pěkně po česku fungovalo v Al - Kajdě: newyorská dvojčata by jistě nadále stála.
Soudě podle "bezpečnostních" procedur, které jsem musel během cestování absolvovat na různých letištích světa - včetně konfiskování manikýry, neboť bych zřejmě nůžtičkami či pilníčkem na nehty mohl ohrožovat posádku a nasměrovat letadlo na kýžený cíl, přičemž kupodivu mnohem nebezpečnější manželčiny nehty ušly jakékoliv pozornosti - je zřejmé, že radikální islamisté ve svaté válce proti západní civilizaci již zvítězili, neboť na hlavu porazili její "zdravý rozum" a vnutili nám roli šašků, kteří se při tancování na jejich občasné písknutí sami (vlastní blbostí) utancujeme k smrti. Smutné poznání, bohužel strašně moc pravdivé.
Lékárnická komora opět nepovolila činnost Droxi lékárně, která chtěla mimo obvyklý lékárenský provoz provozovat také přilehlý drogistický samoobslužný obchod. (Podobně diskriminační rozhodnutí komory již jednou soud označil za protiprávní a podobná lékárna-drogerie už funguje).
Můžeme věřit lékárenské komoře, že se takové činnosti obává. Ne však proto, jak tvrdí, že jí jde o zájem občanů, kteří by mohli utrpět újmu na zdraví, kdyby je prý obsloužil v lékárenském úseku někdo neškolený z drogerie, ale její obavy pramení z jednoho jediného, prostého důvodu: takové lékárny, pokud by se rozmožily - a drogerie Droxi je řetězec - by pěkně hrábly do stávajících příjmů stávajících lékáren.
Jde prostě o prachy.