PÁTEČNÍ GLOSY 13.02.2004

Miroslava Macka
Vláda předvádí veletoče, jeden den její členové tvrdí jedno, druhý den se stejnými škleby, úsměvy a nebo vážnými tvářemi tvrdí pravý opak - a media jim to klidně baští, aniž by po členech vlády redaktoři požadovali řádné odpovědi a nespokojovali se s nabízenými frázemi a bláboly.
Na návrh Karla Kuehnla dostalo před léty Aero Vodochody (při příchodu Boeingu do firmy, za Tošovského leckým vychvalované vlády) dárek: státní záruky za úvěry a dluhopisy ve výši 12 miliard korun ( čti: naše záruky, neboť vždy jde o naše peníze v našich kapsách). Dnes stát velkou část této sumy zřejmě zaplatí, mluví se o devíti miliardách (opět čtěte: my je zaplatíme). Karel Kuehnl tak vytáhl každému občanu z kapsy zhruba 900 korun. Beztrestně. Kolik a komu zaplatil Boeing se nikdy nedozvíme.
Roztomilý byl ministr financí Sobotka v dnešním vyjádření k témuž v Právu: "Budeme platit za další hřích minulosti".
Jenže Kuehnl není minulost - ve vládě sedí stále.
Jihokorejští a američtí vědci vytvořili klonovaný zárodek člověka. Možnosti, které se nabízejí jsou nedozírné a troufám si tvrdit, že většinově velmi pozitivní. Řev zpátečníků celého světa ovšem velice zesílí. Brzdit mohou a budou, pokrok ovšem nezastaví.
Již první reakce z církevních kruhů je tak typická, že stojí za přetisknutí. Daniel Herman, mluvčí České biskupské konference, řekl MF Dnes: "Je to zásadní věc.Vatikánští odborníci se touto problematikou zabývají. Je třeba počkat na stanovisko Svatého stolce."
Vlastního rozumu netřeba, dodávám já.
Čtenářka glos R.Ž mi poslala následující text:
Když tak v tisku čtu titulky o přijatých opatřeních, chystaných souborech opatření, vždy si vzpomenu na svojí maturitní otázku z ekonomie (z roku 1985): "Soubor opatření ke zdokonalení soustavy plánovitého řízení státního hospodářství."
O čem to bylo, již nemám ponětí. Jen si moc dobře pamatuji, jak to shrnula naše profesorka:
"No, jak vám to jednoduše přiblížit - to se vezme kbelík se šrouby a přesype se to všechno do druhého, plechového - no co koukáte, výsledek stejný, akorát hodně kraválu!"
Tak nějak vidím i to dnešní vládnutí.
A Henry Hazlitt:
Velká veřejná monstra, která by "soukromý kapitál nemohl postavit", jsou ve skutečnosti vždy postavena za soukromý kapitál - získaný z daní a nebo z vypůjčených peněz, které nakonec také musí být splaceny z daní.