ČTVRTEČNÍ GLOSY 12.02.2004

Miroslava Macka
Titulek dnešní MF Dnes zní "Vládní ČSSD je ve vážné krizi" a článek pojednává o tom, že třetina poslanců ČSSD dala najevo, že vládní návrh zdražování, nazývaný reforma veřejných financí, nepodpoří.
Krize to ovšem není, jen nátlak na ministra financí Sobotku a vládního i stranického šéfa Špidlu, aby nedělali věci, které ohrožují znovuzvolení stávajících poslanců ČSSD. A protože Sobotka i Špidla stoprocentně ustoupí...
Finálním výsledkem ovšem bude, že rozežraný stát utratí i ty peníze, které měl vybrat za vyšší zdanění vody, hotelových služeb, atd., takže naroste zadlužení, které stejně nakonec zaplatíme. Ovšem voliči ČSSD méně, to je fakt.
Také lidovci, doposud s pohledem nekompromisního kovboje, odmítajícího "kompromis o kompromisu", samozřejmě velmi očekávaně couvli v otázce časování pomaloučké deregulace nájemného. Rozbít tuto vládu, když jistota více křesel v příští neexistuje, po nich přece nikdo nemůže chtít.
Pod obvyklou nálepkou "chce to po nás EU" chystají ministerstvo vnitra a Národní bezpečnostní úřad program shromažďování i těch nejdůvěrnějších soukromých informací o členech vlády, poslancích a senátorech, a to včetně rodinných příslušníků. A jak to tak v Česku už chodí, jistě nezůstane jen u nich a jistě budou tyto informace zneužívány v politickém boji.
Čtenář L.C. mi zaslal hezký citát Ronalda Reagana, velmi se hodící nejen, ale hlavně na současné Česko.
"Když se to hýbe, zdaň to. Když se to i nadále hýbe, reguluj to. Když se to přestane hýbat, dej tomu dotaci."
Kdežto čtenář K.V. zaslal současnou českou lidovou tvořivost:
LIDÉ NEKRAĎTE,VLÁDA OPRAVDU NENÁVIDÍ KONKURENCI.
A co dodává Henry Hazlitt?
Na každé pracovní místo, vytvořené veřejným projektem, musí být někde zničeno soukromé pracovní místo.