STŘEDEČNÍ GLOSY 4.02.2004

Miroslava Macka
Jak se holt jednou začne přerozdělovat a regulovat, nemá to konce. Ministr financí Sobotka včera oznámil, že úlevy na daních dostane jen ta rodina, v níž alespoň jeden rodič bude celý rok pracovat nebo podnikat. Zní to ušlechtile a kontrolovat to mají berní úřady. Ministr nám ovšem zapomněl sdělit, kolik nás to kontrolování a vydávání slev bude stát, neboť úřednickou práci navíc zase pochopitelně zaplatíme z našich kapes. A tak nám, jak bývá zvykem, vytáhne stát na jednu korunu podpory koruny tři.
Jak vychází postupně najevo, Vladimír Iljič Špidla opravdu před minulými volbami nasliboval všechno všem, a to nejen dnes již proslavenou větou "Zdroje budou" (tak podobnou větě bývalého prezidenta Novotného "Maso bude vbrzku"). Jak vyšlo prokazatelně najevo, slíbil též předsedovi Gay iniciativy Hromadovi, že se zasadí o registrované partnerství, a to výměnou za hlasy gayů a lesbiček. A teď má problém s koaličními lidovci jako hrom.Dobře mu tak.
Ministr financí Sobotka se už dokonale naučil mluvit "newspeakem - viz dnešní titulek jeho článku v MF Dnes "Zásadní zdražení nebude".
Páni novináři, zeptejte se za mne soudruha ministra, co je podle něj význam slova "zásadní", moc by to zajímalo nejen mne, zvláště v den, kdy hlavním titulkem Práva je "Hotely a cestovky zdraží kvůli DPH asi o deset procent.".
Obrázek, jak funguje tato vláda si můžete udělat z následujících faktů: 21. ledna v pozdních večerních hodinách uzavřeli ministr frinancí Sobotka a ministr pro místní rozvoj Němec dohodu o růstu nájemného a ministr Němec k dohodě podotýká, že by měl ministr práce a sociálních věcí Škromach ihned začít pracovat na kompenzacích v příspěvcích na bydlení.
3. února ministr Škromach prohlašuje, že taková dohoda je těžko akceptovatelná a dodává "Oficiální dohodu Sobotky s Němcem jsem zatím neviděl." Uff.
Včera jsem slyšel argument, že platit veřejnoprávní televizi i tehdy, když jejích služeb nevyužíváme, je stejné jako platit daně na školy, i když do nich nechodíme. Nabízím protiargument, který se na veřejnoprávní televizi hodí víc: Také neplatíme daně na provoz bordelů, ale platí jen ti, kdo jejich služby využívají.
Nelze se divit, že se lékaři brání tomu, aby lidem v podstatě doporučovali léky bez doplatku, jak to žádá ministerská vyhláška. Vždyť farmaceutické firmy mnohé z nich přímo i nepřímo platí za něco jiného: aby předepisovali léky jejich firmy, samozřejmě bez ohledu na výši doplatku. A když je ta vyhláška navíc zcela a totálně byrokraticky nesmyslná a proti zdravému rozumu, nelze se divit dvojnásob.
Trochu nerozumím tomu, proč dostal Český Telecom pokutu od antimonopolního úřadu vyšší než 80 milionů korun. Znamená to, že pokud si chci udržet dobrého zákazníka a domluvím se s ním, že mu poskytnu různé výhody a slevy, zůstane-li mi věrný a bude nakupovat jen u mě, dostanu též pokutu od antimonopolního úřadu? Co ovšem brání ostatním účastníkům na trhu konkurovat mi stejnými či ještě lepšími výhodami a slevami? A to ti zákazníci podepisovali tyto smlouvy proti své vůli? Prosím o vysvětlení odborníky na tuto problematiku a předem jim děkuji.
Čtenář glos dr. J.M. doporučuje, aby poslanci Křeček, Fischerová a další, kteří bydlí v bytech s regulovaným nájemným, toto uváděli do svých přiznání příjmů, neboť co jiného to je.
Čtenář V.V. má také zajímavý návrh řešení: majitel domu by měl nabídnout panu Křečkovi, Fischerové, Brejchové a dalším movitým, kteří bydlí v bytech s regulovaným nájemným, s patřičným zdůvodněním novou nájemní smlouvu s ekonomicky podloženým nájemným. Tato smlouva by zároveň obsahovala pravidla pro poskytnutí pronajímaného bytu, včetně chování smluvních stran při porušení smlouvy. Nájemníci by se jistě cítili být spokojenými zákazníky, jimž jsou poskytovány služby v rozsahu daném smlouvou. Majitel bytu by si pak jistě těchto solventních a slušných nájemníků vážil.
A tak prosím hlídací psy demokracie, zeptejte se, prosím, pana Křečka, paní Fischerové a dalších, proč nepodepíší s majitelem novou smlouvu, již s neregulovaným nájemným, když tvrdí, že o ně nejde, oni se jen "bijí" za ostatní, chudé nájemníky chudé. Moc by mě zajímala jejich odpověď.
Čtenář glos J.L. poslal úryvek rozhovoru premiéra Špidly s Lidovými novinami s vlastním, výstižným komentářem:
LN: Proč jste ale přistoupili k jednorázovému zvýšení? Navíc přidáváte tisíc korun na dětské přídavky. Ani to není předvolební populismus?
Špidla: Ne. Dětské přídavky se zvyšují napořád. Zvyšují se z 2500 korun na 3500. Protože vstup do EU může znamenat mimořádné pohyby cen a také proto, že se vstupem do EU souvisí prudké zvýšení DPH, reagujeme na tuto změnu situace jednorázovou kompenzací. Kdyby se odehrála v jiném termínu, reagovali bychom v jiném termínu.
- že nám to takhle pan premiér neříkal před referendem! Mám pocit, že tehdy všichni z vlády tvrdili pravý opak.
LN: Vaši kolegové ale dostali strach z poklesu preferencí a žádnou druhou fázi reformy nechtěli.
Špidla: Poslední průzkumy ukázaly, že naše preference rostou. A navíc preference nejsou volební výsledek. Dnes jsme udělali velký krok k podpoře rodin, vzdělání a podnikání.
- takže populismus.
Rochefoucauld na středu:
Z nudy nás vytrhne lépe cizí smutek než vlastní radost.