ÚTERNÍ GLOSY 3.02.2004

Miroslava Macka
Zajímavou informaci pustil včera v Radiožurnálu do oběhu lidovecký poslanec Jan Kasal: myšlenka snížit klauzuli pro vstup politických stran do poslanecké sněmovny z dnešních 5% na 3% či méně se vylíhla v ČSSD a je výrazem zbožného přání Vladimíra Špidly vládnout napříště se Zelenými. Úděsná představa.
Pražský Vrchní soud včera uložil současné vládě Vladimíra Špidly, aby se omluvila bývalému předsedovi Fondu národního majetku Tomáši Ježkovi za slova člena minulé, Zemanovy, vlády, Jaroslava Bašty: "Podle nás se pan Ježek dopustil trestného činu porušování povinností při správě cizího majetku."
Pro nepamětníky: Miloš Zeman zrovna tehdy rozjel nabubřelou kampaň Čisté ruce, jmenoval jejím šéfem právě ministra bez portefej Baštu a kudy chodil tudy vykládal koho "dostane do tepláků". A co se týká Tomáše Ježka dokonce už předem říkal Pithartovi, že první bude právě Ježek. I já byl "na řadě" - Bašta a jím najmutí lidé shromáždili dva a půl metru vysokou horu dokumentů, týkající se privatizace Knižního velkoobchodu, prstíčkem hrabali, nesmyslné teorie a konstrukce nechali policií prověřovat, Zeman i o tuneláři Mackovi v televizi promluvil, ale nic, pochopitelně, nenašli a Zeman se též následně musel omluvit.
Ale zpět k dnešku. Rozsudek soudu je paradoxní jen zdánlivě - totiž jen současná vláda může velkohubého Baštu, ochotného vykonávat přání ještě velkohubějšího Zemana, odvolat z jeho dnešní funkce velvyslance v Rusku. Což by byla ta nejlepší a nejlogičtější omluva nejen Ježkovi, ale i všem ostatním.
A Zemana by novináři měli alespoň pořádně potrápit všetečnými otázkami, aby to nedopadlo zase tak typicky česky, že to odnese malý vlezdoprdelista a jeho velký boss se bude dál beztrestně pochechtávat.
Některým věcem prostě musíte věřit. Třeba slovům Jiřího Stránského, předsedy Rady Státního fondu ČR pro podporu a rozvoj české konematografie, že 7.5 milionů (z celkových 34 milionů), který dostal přidělen rozpočet filmu Štěstí, nedostal tento film proto, že jeho scénáristou je právě on, Stráský, ale pro jeho nepopiratelné kvality.
Navrhuji řešení: rozhodně si tento film pohlídat, abychom věděli, co taky nedobrovolně podporujeme. Vzhledem k tomu, že dostal skoro čtvrtinu veškerých dotací, to musí být doslova bomba.
Včera vyšel v časopisu Týden rozhovor s ministryní zdravotnictví Součkovou a je to zajímavé čtení: její schizofrenie, způsobená souběžným vlivem jejích socialistických fantazií a reálných informací z rezortu, z tohoto rozhovoru přímo čiší a rozhodně stojí za to si jej přečíst.
Zde úryvek:
Otázka: Vaše zdravotnické koncepce velmi často operují s principem rovnosti a odmítnutím všech nadstandardů. V praxi rovnost ale ve společnosti neexistuje, proč by měla existovat zrovna v přístupu k léčebným metodám?
Odpověď: Na tom trvám, protože cena každého života je stejná. Nebo je snad rozdíl operovat slepé střevo chudého a bohatého? Záleží jen na druhu choroby, ne na tloušťce poněženky.
Otázka: Čili miliardář má dostat stejný servis jako bezdomovec?
Odpověď: Ano, naprosto stejnou péči.
A na závěr prosba: prosím Vás, zkusme spojenými silami vysvětlit soudružce ministryni, že pokud si lidé nebudou moci nakoupit zdravotní služby dle svých přání a možností legálně (včetně těch služeb, na které pro všechny NIKDY nebude dost peněz), stejně to udělají nelegálně, jak ostatně činí i dnes.
A jeden jediný rozdíl je v tom, že z legálně nakoupených nadstandardních službeb má prospěch celé zdravotnictví, včetně těch, kteří na tyto služby nemají, kdežto ze služeb nelegálních mají prospěch jen ti, co tyto služby nakupují a ti, co je prodávají.
A zeptejme se též soudružky ministryně, na kolik tento černý obchod odhaduje v korunách, (které by jinak pracovaly ve prospěch celého zdravotnictví). Myslím, pochopitelně, na kolik miliard korun.
Ne, aby někoho napadlo chtít odvolat třeba primáře nemocničního oddělení, jehož podřízení sem tam vyoperují zdravý orgán a sem tam jim někdo zásluhou nějakého toho pochybení umře. Za to přece nemůže, vždyť jde o "osobní selhání" konkrétních lékařů. A usměvavý ředitel nemocnice už vůbec za nic nemůže, vždyť má tolik jiné práce.
Neboť přesně takto, přesně podle této logiky, reagovalo včera ministerstvo vnitra na dotaz novinářů, zda-li množící se selhání policistů zamíchá i s "vyššími patry" policie.
A Rochefoucauld?
Závist je nesmiřitelnější než nenávist.