PONDĚLNÍ GLOSY 2.02.2004

Miroslava Macka
Moc se mi "líbil" Vladimír Iljič včera v televizi, když se nás snažil přesvědčit, že různé dětské přídavky, které stát dá milostivě před letošními volbami rodinám, kterým je nejprve vytáhl z kapes zvýšením daní různých věcí, přispěje ke zvýšení porodnosti. Leda tak cikánů.
Nejsem právní pozitivista a proto rozhodně nenavrhnu zakázat takové očividné uplácení voličů před volbami zákonem. Rozhodně však udělám vše pro to, aby si lidé uvědomili, bez ohledu na špidlovaté řečičky, o co skutečně jde a tuto vládu velkým obloukem v příštích volbách vykopli. Bolestivě a daleko. Zaslouží si to velice.
Úpřímně se mi naopak líbil nápad majitelů domů zveřejňovat na internetu jména lidí, kteří mají nemalé příjmy a kteří nejen, že bydlí v bytech s regulovaným nájemným, ale leckteří ještě bojují za jeho zachování (Křeček, Fischerová). Ohánějí se navíc právem na ochranu veřejných údajů. Já se zase oháním právem vědět, kam jdou peníze z mých daní. A s těmito soudruhy se solidarizovat rozhodně odmítám.
Obecnější úvaha o dalším přerozdělování, které Špidla a jeho gang vydává za reformu veřejných financí, vyjde v úterních Lidovkách s názvem O daních mravných, nemravných, přerozdělování a svobodě.
Rochefoucauld na dnešek:
Někteří stateční jdou na frontu proto, že se bojí zůstat v zázemí.