ČTVRTEČNÍ GLOSY 29.01.2004

Miroslava Macka
Pokud jde o neplnění volebních slibů, pak před praktikami ČSSD zcela bledne návrh některých poslanců ODS na zavedení "televizní daně" pro všechny, včetně těch, kteří televizi nevlastní a nebo se na české programy vůlbec nedívají. Ač měla ve volebním programu slib daně nezvyšovat.
Přesto pokládám tento návrh za hodně špatný úlet, za návrh ODS zcela nehodný. Chápal bych, pokud by ODS chtěla dělat konzistentní pravicovou politiku, že by požadovala privatizaci všech medií a k tomu připravila drobný zákon, že v případě živelné či průmyslové pohromy nebo přímého ohrožení státu jsou tato privátní media povinna vysílat "vládní" informace a pokyny.
Ale tohle? Taková škromachovština?
Chápu, že se vydavatel Zítko hodlá bránit všemi dostupnými protředky proti trestu, který mu pražský Městský soud zvýšil za vydání Hitlerova Mein Kampfu na tři roky s podmínkou na pět let.
Nechápu, že vzdělanci tohoto státu nad tímto rozsudkem mlčí. Podle rozsudku se podařilo obžalobě doložit, že v Česku existují neonacistická hnutí, která se Hitlerovou knihou inspirují.
Pak ale odsuďme distributory amerických filmových srajlerů, které také leckoho "inspirují k projevům násilí a nakonec, proč bychom neodsoudili vydavatele detektivek Agathy Christie: spousta vražd byla přece spáchána přesně jako v jejích detektivkách. Ale dost vtipkování: představa, že někdo je v 21. století odsouzen za vydání KNIHY je sama o sobě dostatečně děsivá.
A jak znovu říkám, nejvíce mne děsí ta bohorovná nevšímavost veřejnosti, která si neuvědomuje, že hrana v tomto případě zvoní i jí.
Ministra Sobotku a ostatní socany ve vládě by ovšem měl soud odsoudit minimálně k máchání v koši ve Vltavě za jejich nepoctivost: ačkoliv loni v září podepsali s koaličními partnery dohodu, že dojde ke sbližování sazeb DPH ( a celkově k daňovému snížení), nyní Sobotka s gangem tvrdí, že sbližování sazeb "není jejich priorita".
Uvědomili si totiž, že pro většinu jejich voličů by to bylo nevýhodně a co jim je po voličích jiných stran, tvořících ovšem většinu občanů, pro které by to výhodné bylo? Tím ovšem přiznali, že si nastavením daňového systému chtějí kupovat voliče. A za by měly být už podstatně tvrdší tresty než máchání ve Vltavě.
Řešení je ovšem nasnadě: pár měsíců před volbami vyměnit Špidlu za někoho jiného ( třeba Grosse, který se už nyní snaží tvářit, že se Špidlou a touto vládou nemá nic společného) a pak (jako při výměně Zeman - Špidla) hlasitě křičet "Nejsme jako my!"
Armádní vila na Ořechovce, kterou má obývat prezident Klaus, je konfiskát po německém lahůdkáři. To zas bude řev! Přitom jde o stejný výsledek historie jako ten, že spousta Němců žije na území, uloupeném někomu jinému. Jako ostatně většina kmenů na tomto světě.
A Rochefoucauld, kárající nejen mne za komentování návrhu ODS na zavedení televizní daně?
Pro malé činy je škoda i slov.