PÁTEČNÍ GLOSY 23.01.2004

Miroslava Macka
Dětské pleny od 1. května výrazně podraží, neboť nastane lásky čas, v němž jde lehce propadnout myšlence, že je nejvyšší čas udělat něco s tím, že vymíráme, a také vstoupíme do EU, která nám nižší sazbu DPH u plen prostě nepovolí a nepovolí (zřejmě po zkušenostech, jak jich Žižka zneužil v jedné bitvě, tuším u Sudoměře, proti cizákům ze západu).
Vláda takový lapsus ( zapomněla to totiž voličům a hlavně voličkám před referendem o vstupu do EU říct) ovšem vyřeší chlapsky socialisticky: z takto navíc uloupených peněz složitým a drahým mechanismem jejich část peněz vrátí matkám nějakým tím mateřským příspěvkem. Navrhuji název plenkovné.
Souboj vládních koaličních lidovců a socialistů o sazby DPH a další změny (například o příspěvky na "veleúspěšnou" politiku zaměstnanosti) krásně ukazuje, kdo jsou potenciální voliči těchto stran. ČSSD by ráda nastavila daně tak, aby největší díl zvýšení vytáhla z kapes občanům, kteří je stejně nikdy nevolí. A totéž, pochopitelně činí lidovci. Takže nakonec to odskáčí nejvíce ti, co nevolí ani jedny ani druhé.
Rektor Univerzity Karlovy Ivan Wilhelm je přesvědčen, že studovat na vysokých školách by měla půlka populačního ročníku. Proč ne. Měl by však říct, že to z principu povede k poklesu úrovně vysokého školství, pokud ovšem nemá na mysli vynikající systém, při němž se přijme na vysoké školy každý, kdo má zájem a je ochoten platit a během počátku studia se studenti patřičně hustým sítem prosejí.
Neboť jsem přesvědčen, že pranic nezáleží na tom, kolik máme vysokoškoláků, ale jaké kvality.
Blesk dnes přinesl zprávu, že bývalí politikové Jiří Honajzr a Filip Šedivý koupili Moravské sklárny v Květné na Uheskohradišťsku. Zpráva také říká, že krachující sklárnu zakoupil v roce 2002 většinově (80%) odborový svaz sklářů. Článek bohužel nic neříká o tom, jak odboráři hospodařili. Stálo by za to to zjistit. Neboť z jejich vyjádření se lze pouze dočíst, že udrželi zaměstnanost a výrobu. Zda také prodej, rozvoj a zisk, o tom podezřele cudně mlčí.
Europoslanci dostanou od Evrospkého parlamentu též něco přes půl milionu na pronájem kamceláří ve svých domovských zemích a na mzdy asistentů. Bude velmi zajímavé sledovat, jací kamarádíčkové se na toho kterého zvoleného poslance nalepí a koho si ten který poslanec vybere. Řekne nám to o něm milionkrát víc než sebebarevnější předvolební leták.
Jsem pro zavedení navrhovaného bodového sankčního systému pro řidiče, ovšem pod jednou jedinou podmínkou (běžnou v zemích, kde je zaveden): že existuje kvalitní dálniční síť. Opět však přejímáme něco ze zahraničí, aniž bychom k tomu doma vytvořili patřičné podmínky. A pak se divíme a divíme....
Robot "Spirit" se z Marsu odmlčel. Jako velkého fandu kosmonautiky mne to samozřejmě štve, a tak se utěšuju představou, že příčinou poruchy je, že se naštval Marťan, který se musel kamuflovat jako špičatý červený kámen a vyřadil nepříjemného "papparazziho" z akce.
A Rochefoucauld?
Máš-li dobré srdce, sklidíš posměch, přestaneš-li jej mít, sklidíš zášť.