ÚTERNÍ GLOSY 20.01.2004

Miroslava Macka
Prvoinstanční soud rozhodl, že Vladimír Železný je nadále většinovým vlastníkem Novy a co víc, že veškeré právní úkony od jeho odstavení od majetku a vlivu jsou neplatné.
I nastalo vzrušení nesmírné a leckteří z bývalých lísačů, nyní plivníků, opět přemýšlejí, zda se nestat lísači.
Celkový dopad takového rozhodnutí by však byl natolik dramatický a natolik by vadil tolika vlivným lidem, že jsem skálopevně přesvědčen, že odvolací soud tento rozsudek nepotvrdí a nepotvrdí.
Nezapomínejme, že jsme v Česku.
Nový návrh volebního zákona z dílny ministerstva vnitra navrhuje přímou volbu prezidenta republiky. Jsem tomu rád, neboť to byl vždy i můj názor. Jsem však zvědavý, jak se to bude zamlouvat těm politickým stranám, které sice měly přímou volbu prezidenta vždy v programu, ovšem za jednoho jediného předpokladu: že nebude zvolen Václav Klaus. Přímá volba však bude pro stávajícího prezidenta Klause nepopiratelnou výhodou a tak jsem zvědav, jaké volební obstrukce si současná vládní garnitura do zákona vymyslí.
Aniž se nad tím někdo příliš vzrušuje, začíná se šířit Českem mor. Mor, který nás nakonec může všechny zahubit. Ten mor se nazývá "negativní důkaz". Začíná se, jako každé morové rány, šířit velmi nenápadně: dokaž, že jsi kverulantskou podřízenou sexuálně neobtěžoval, dokaž, že nemáš televizi a nemusíš proto platit poplatky! Ale jako každá morová rána, nezarazí-li se včas, rozšíří se do obludných rozměrů. Můžete se tomu dnes zasmát, ovšem jen, aby to nebylo naposledy.
Napsal mi čtenář glos pan P.H. následující text:
Dnes jsem zjistil (trochu opožděně), že nový zákon o dani z příjmu umožňuje členům "ROH" odečíst ročně z daní až 3 000 Kč. Zvláštní, že tento fakt nebyl v médiích nějak zvlášť diskutován. Ptám se Vás, jako vrcholného člena ODS, proč nebyla tato "soudružská" výhoda důrazně veřejně kritizována? Ptám se za většinu "normálních" lidí: proč nemají takovou výhodu i členové jiných "fan clubs". Co na to mají říct rybáři, kuželkáři a členové podobných spolků? Teď už jenom, aby byla zakotvena vedoucí role ČSSD v ústavě a máme to tady zpátky.

Jo, pane P.H., je to, bohužel, tak. Odbory holt nejsou jen tak ledasjaký spolek, zrovna tak jako lékařská či advokátní komora, v níž musíte coby lékař nebo advokát být, ať chcete nebo nechcete a příspěvky si také můžete odečíst z daní. A co teprve církve, jen co se trochu vzpamatují, hned tu bude církevní daň. Jsme si holt všichni rovni, jen někteří jsou trochu rovnější.
Ale pravdu máte v tom, že je nejvyšší čas něco s tím udělat. Co takhle při příštích volbách chtít po politických stranách jasné a závazné stanovisko k těmto skupinovým výhodám a pak vhodit hlas jen a jedině těm stranám, které budou mít v programu jejich likvidaci?
Obávám se však, že v Česku zvítězí opačný trend a v příštích volbách zvítězí ty politické strany, které slíbí i rybářům, kuželkářům a jiným spolkařům, stejné či ještě větší výhody.
Jako každé úterý vyšel dnes v Lidovkách můj článek, tentokrát "O mučednících českých zamyšlení patero".
A Rochefoucauld k dnešku?
Kdo chce být dobrosrdečný, nesmí být vtipný.