PONDĚLNÍ GLOSY 19.01.2004

Miroslava Macka
Vládní lapkové už nevědí, kde by vzali peníze na další chod socialistického, přebujelého, rozmařilého státu a na uplácení volů, kteří by je ještě volili a tak přemýšlejí a přemýšlejí. A vymyslili zdražení poplatků za různé dokumenty a doklady, které vás stát nutí mít, ať chcete nebo nechcete.
Navrhuji jiné řešení: dokumenty a doklady zredukovat na míru, odpovídající zdravému selskému rozumu a jejich vydávání svěřit nejen státním úřadům, ale i notářům a vytvořit tak konkurenci. Na Úřadu pro hospodářskou soutěž by pak bylo, aby uhlídal, že nevzniknou kartelové dohody a konkurence tedy skutečně srazí ceny a zlepší služby.
A navíc: budete-li chtít například pas ihned nebo v nestandardní dobu, jistě by to pak za příplatek bylo možné.
Ministryně zdravotnictví Součková prohlásila, že nebude-li politicky akceptována její reforma zdravotnictví, odejde ze svého místa. Tomu rozumím a myslím, že to tak má být. Ostatně, ze stejného důvodu jsem odešel z funkce tajemníka ministra zdravotnictví, když mnou předložená reforma zdravotnictví narazila na totální nezájem tehdejší koaliční vlády cokoliv se zdravotnictvím učinit, neboť už se utápěla jen ve svých vnitřních koaličních problémech.
Jen se divím, že Součková jí navrhované neprovázané jednotlivosti, klíny na vyrážení jiných klínů, nazývá reformou zdravotnictví.
Představte si, že každý rok zaplatíte pod pohrůžkou pokuty pár set korun "tankovného", které bude sloužit pumpám Benzina k jejich činnosti, přestože v životě u těchto pump nečerpáte,ale využíváte pumpy jiné. Také zaplatíte pár set korun "lídlovského" na provoz tohoto řetězce hypermarketů, ačkoliv je vám protivný a nakupujete zásadně někde jinde, neboť pranic neberete vládní argument, že bez tohoto řetězce je váš život a chod státu méněcenný až nemožný.
Absurdní? Ale jděte! Vždyť poplatek za televizi, jdoucí jen a jedině na provoz České televize také musíte platit, a to bez ohledu na to, zda její produkty konzumujete či nikoliv.
ČSSD se rozhodla, že pokles její popularity způsobilo její "zpanštění" a tak božský Standa (Gross) má vymyslet strategii "slézt dolů z koní a jít mezi lid".
Jsem přesvědčen, že to nepomůže, neboť hlavním důvodem poklesu popularity vlády je rostoucí poznání, že tento gang, složený z jednoho fanatika, několika přicmrdovačů a několika neumětelů, na solidní vládnutí prostě nemá.
I když lidí, kteří se nechají zblbnout chytrou reklamou, aby nadále nakupovali šunt, zas tolik neubylo.
Ministr Šimonovský je také "vynikající" odborník. Viz jeho věta z rozhovoru v sobotní MF Dnes: "Řidiči musí přestat považovat automobil za prostředek, který jim umožňuje naplnit touhu po svobodě a volném pohybu."
Možná by si měl přečíst patřičnou literaturu. Zjistil by, že přesně tyto důvody jsou příčinou rozšíření automobilismu. A zjistil by, že jen socialisté si fandí, že změní lidskou přirozenost.
Také další jeho věta je dokonalá perla: "Hodnotili jsme práci našich ministrů a došli jsme k závěru, že plní očekávání a jsou nenahraditelní."
Opět doporučuji četbu, pane ministře. Třeba slova Ronalda Reagana "Nenahraditelných lidí znám plné hřbitovy".
Exministr obrany Tvrdík se zašprajcoval a odmítá přispívat do stranické pokladny "desátek" z platu ve výši 50.000.- ročně, což spoustu spolustraníků štve, neboť dle stanov ČSSD má každý, kdo získal místo zásluhou stranické příslušnosti, za to "rodné straně" logicky platit.
Konečně už tedy víme, jaké odborné kvality vynesly Tvrdíka do čela Českých aerolinií. Legitimace ČSSD.
Také důvod zamyšlení pro Stanislava Grosse, snažícího se vylepšit stranický "image". "Slezení z koně" ovšem v tomto případě znamená "shození Tvrdíka" a takhle důsledně zas Gross postupovat nebude, zvláště když jde o kámoše, že?
Možná by nám televize, silně se zajímající o rodinu Červeňákových z Ústí nad Labem (ale už i soudruh Špidla se začal zajímat), mohly zprostředkovat ještě jednu informaci: kolik z jejích cca šedesáti členů pracuje a kolik pobírá různé dávky a kolik celkem. To abychom měli přehled, kam jdou také naše daně. A abychom se mohli rozhodnout, zda se s nimi chceme v této míře solidarizovat.
A Rochefoucauld na dnešek?
Úpřímnost je často jen obratná přetvářka jak přimět druhého ke sdílnosti.