ČTVRTEČNÍ GLOSY 15.01.2004

Miroslava Macka
Lidovecký návrh "třikrát a dost" je populistický a principiálně špatný. Říká, že kdo potřetí někoho zavraždí, znásilní, oloupí s následkem smrti, provede teroristický útok, nebo se podílí na organizovaném zločinu, musí dostat doživotí.
Mnohem více by se mně líbilo, kdyby zákon umožňoval některé vrahy a lupiče po prvním trestném činu ubezdušit, některé polat do kriminálu na doživotí ihned (ale to umožňuje i dnešní právní úprava) a zrovna tak bez čekání na další zločiny některé násilníky kastrovat po prvním zločinu.
Naopak bych uvítal princip třikrát a dost tam, kde jej lidovecký návrh neuplatňuje - u některých zlodějů. Nikoliv však doživotní kriminál, ale doživotní pracovní tábor.
Nevěř ničemu, co slyšíš a jen polovině toho, co vidíš, říká staré dobré české přísloví. V době počítačů a virtuální reality by ovšem druhá půlka přísloví klidně mohla znít: a většině toho, co vidíš.
Jak se také vytváří "realita" svědčí soudní spor slavice Heleny Vondráčkové s bulvárním týdeníkem Spy. Soud při projednávání žaloby, týkající se dvou článků a fám v nich obsažených, předvolal též jednu z autorek textu Gabrielu Wolfovou. Ta vypověděla, že samozřejmě dobře ví, že nelze napsat všechno, co člověk slyší a tak si vše ověřují alespoň ze tří zdrojů. Takže to, co slyšela bylo, dle její výpovědi, ověřeno šuškandou na večírcích a anonymem, který zavolal do redakce.
Přál bych takovým redaktorům jediné: aby v případě onemocnění narazili na lékaře, který by ověřoval jejich diagnózu a terapii stejným způsobem.
Měřeno spotřebou papíru, patříme prý k nejvyspělejším zemím světa. Spotřebujeme jej totiž 110 kg na hlavu ročně. Ovšem kdyby se od toho odedčetlo veškeré zbytečné a nesmyslné úřední papírování......
A tak zbývá jen povzdech: Číňané vynalezli papír. Ale proč, proboha, tolik?
Dá se předpokládat, že při české vyčuranosti bude většina žalob dle nových paragrafů o sexuálním obtěžování užívána proti zaměstnavatelům a nadřízeným, kteří budou vyžadovat po svých podřízených ženského pohlaví nikoliv povolnost, ale řádnou práci. Moc rád bych se mýlil, ale....
Miloš Kužvart je tedy oficiálním kandidátem ČSSD na funkci evropského komisaře. Vladimír Špidla nám sdělil, že jde o "úspěšného ministra". Argumenty pro toto svoje tvrzení však neuvedl. Zřejmě si nebyl stavu na nějaký ten úspěch vzpomenout a vzpomenout. Není divu.
Pavel Kosorin mi zaslal pěknou životní moudrost:
Dokonalý vztah je možný, ale ne s tím, kdo je dokonalý.
A moudrost Rochefoucauldova:
Pravou lásku si člověk uvědomuje nejlépe při návratu ze záletů.