PONDĚLNÍ GLOSY 5.1.2004

Miroslava Macka
Zástupce šéfredaktora týdeníku Euro Pavel Páral dnes v Lidových novinách kritizuje daňovou politiku socialistické vlády - obsah článku lze nejlépe vyjádřit jeho podtitulkem "Sociální demokraté se s daněmi opět mýlí. Nemají základní ekonomické znalosti".
Článek má ovšem několik vad: za mizernou daňovou politiku vlády mohou i lidovci a unionisté a zvláště u lidovců by mne velmi mrzelo, kdyby z kolaborace se Špidlou vylezli opět panensky netknutí. Také argumentace ekonomickými znalostmi na fanatiky Špidlova typu pranic neplatí: osobně jsem ho zažil několikrát na znalosti a vědomosti odborníků reagovat slovy "Jsou i jiní odborníci".
Hlavně však: vše, co tato vláda doposud v ekonomice udělala, je vytloukání klínů klíny, aby raketový růst zadlužení, vznikající uplácením konkrétních skupin voličů a bobtnáním státu, nevedl k jejímu okamžitému pádu - se solidním vládnutím to nemá nic společného.
Americký modul Spirit přistál na Marsu a ihned se pustil do průzkumu planety. Kdyby narazil na nějaký marťanský život, byla by to nejsenzačnější zpráva zvláště pro Českou republiku. Vždyť bychom konečně mohli začít chápat premiéra Špidlu. Pravděpodobnost, že pustota Marsu je pozůstatkem politiky á la současná vláda, je totiž značná.
A dnešní Rochefoucauld?
Kdo nemá žádný názor, brojí alespoň proti těm, kteří ho mají.