ÚTERNÍ GLOSY

Miroslava Macka
Lidé se sice v těchto dnech chovají zákonitě tržně, zároveň však, opět bohužel zákonitě, s důrazem na momentální a nikoliv dlouhodobý užitek. A tak skupují tvrdý alkohol ( ušetří tak asi osm korun na láhvi), dobíjejí mobily a nakupují benzin a naftu do kanystrů, neboť zásluhou Špidlovy "reformy" veřejných financí budou tyto věci od Nového roku dražší. Většinu služeb, které také hromadně podraží, si ovšem dopředu nenakoupí.
Mám pro všechny, kteří takto narychlo chtějí předzásobením ušetřit pár korun, radu, kterak ušetřit v toku času mnohem víc: při příštích volbách kopněte Špidlu a jeho gang konečně do zadku. Momentální prospěšný efekt z této rady je sice nulový, dlouhodobý však velký.
Také bychom měli při příštích volbách definitivně vyprovodit Stanislava Grosse, který zcela očividně utrácí veřejné prostředky na zvýšení své popularity. Viz velká show s předáváním nových služebních aut policistům a hašičům na pražské Markétě před zraky vykulených dětí a novinářů: spouštění komanda z helikoptéry, zatýkání "zločinců" prchajících v autě za zvuků dělbuchů, přehlídka psovodů a pyrotechniků - celkem tříhodinová show, kterou ministr Gross okomentoval: "Měli bychom si prostě zvyknout na to, že když se něco podaří, tak se za to nemusíme stydět".
Zcela souhlasím. Ovšem přesto by měl pan populární živit svoji popularitu za svoje, ne za naše. Kvalitní práce nepotřebuje show - ta se projeví sama. Třeba v poklesu trestných činů a v nárůstu jejich objasněnosti.
Předseda lidovců Kalousek připustil, že by mohl skončit ve vládě. Zřejmě se domnívá, že jeho vládní kolaborace se socialisty, utřženými se řetězu mu nakonec při příštích volbách projde, neboť KDU - ČSL bude opět jazýčkem na vahách. A nebyl by lidovcem, kdyby při tom nechtěl urvat ještě něco navíc - tedy případné křeslo pro sebe, aniž by ovšem lidovci ztratili kterékoliv z dnešních.
Ale možná je to jen jeho docela chytrý obranný tah před tlakem socialistů a unionistů, aby se s nimi také vládně namočil a spoléhá na to, že taková rekonstrukce se nezdaří pro odpor ostatních koaličních partnerů.
Což se mu ovšem v případě velmi pravděpodobné důkladnější rekonstrukce vlády, při níž se Špidla rozloučí s nejméně populárními ministry, nemusí podařit.
A Rochefoucauld, nejen ke grossovské show:
Velkorysost se nejlépe projevuje z cizích prostředků.