ÚTERNÍ GLOSY

Miroslava Macka
Havaroval u nás zahraniční kamion s více než dvěma desítkami tun latexu. Kde byli policisté, kteří jej měli hned na hranicích kvůli zcela sjetým letním gumám vrátit zpět a vůbec nepouštět do Česka, ví bůh. Možná na obvyklých, zcela bezpečných místech pokutovali řidiče za překročení rychlosti a špatné parkování.
Jak jsem se tuhle dočetl v jednom zahraničním časopise, není nejvyšší čas " to penalise bad driving instead speed"?
Hlavní zprávou včerejšího dne bylo udělení Zlatého míče pro nejlepšího fotbalistu Evropy Čechovi Pavlu Nedvědovi. Pro popularizaci Česka ve světě to udělá hodně. Jak je vidět, staré římské "Chléb a hry" stále platí a platit zřejmě nikdy nepřestane.
Vánoční test aneb jak si stojíme na pravolevé ose.

Následující test, doufám, nevezmete příliš vážně, rozhodně jej však neberte také příliš nevážně. Za každou kladnou odpověď A si připište kladný bod, za každou kladnou odpověď B si připiště bod záporný. Součet všech bodů Vám pak dává konečné score a postavení na pravolevé ose od +10 do -10.
A můžeme začít.
A: Vánoční svátky trávím (až na osudem vynucené výjimky) vždy na stejném místě.
B. Vánoční svátky trávím téměř každým rokem někde jinde.
A. Sled vánočních pokrmů a pečené cukroví se u nás (až na nepatrné experimentování u cukroví s pokorným návratem k osvědčeným druhům) v toku let nemění.
B. Vánoční pokrmy a druhy cukroví u nás podléhají každoroční, alespoň částečné, obměně.
A. Vánoční dárky pro děti či vnoučata vybírám velmi pečlivě s ohledem na rozvoj jejich osobnosti.
B. Vánoční dárky pro děti či vnoučata vybírám s ohledem na módní trendy, tedy vždy tak, aby měli pod stromečkem to, co zrovna mezi dětmi "letí".
A. Životní pojistka či vkladní knížka je také vhodným dárkem pro děti, zvláště se slovním doprovodem o zodpovědnosti a myslení na zadní kolečka.
B. Nejlepším dárkem pro děti je nějaká počítačová hra, aspoň dají pokoj.
A. Nákup vánočních dárků jsem přizpůsobil svým možnostem.
B. Vánoční dárky jsem letos nakoupil převážně z půjček.
A. Pokud se o vánocích přecpávám a moc se nepohybuji, jsem si vědom toho, že by mi zdravotní pojišťovna měla zvednout pojistné.
B. Zdravotní péče je zadarmo a co je komu do toho, jak se cpu nebo necpu.
A. Většinu vánočního volna věnuji svým bližním.
B. Většinu vánočního volna trávím u televize a nadávám na sledované programy.
A. Při pohledu na lidi, kteří si mohou dovolit "bohatější" vánoce, začnu přemýšlet, jak bych se mohl osobně přičinit o to, abych i já dosáhl jejich příjmů a ve stejném duchu vedu i svoje potomky.
B. Při pohledu na tyto lidi trousím poznámky o zlodějích a tunelářích, a to zvláště před svými dětmi a vnoučaty.
A. Neprožívám-li vánoce podle svých představ, neboť jsem nespokojen se svou prací, postavením či způsobem života, řeším tento stav přemýšlením, kde jsem udělal chyby a jak na sobě zapracovat k lepšímu, abych mohl být o příštích vánocích mnohem spokojenější.
B. Případnou nespokojenost se svým žitím řeším nadáváním na poměry a závistí k úspěšnějším.
A. Novoroční předsevzetí si nedávám, neboť na sobě "pracuji" neustále.
B. Novoroční předsevzetí si obvykle dávám, vydrží však nanejvýš do Tří králů.

Na závěr mi pak dovolte, abych popřál hodně zdraví a energie všem, a to zcela bez ohledu na dosažené osobní score, ba chce se mi dodat, že ještě více energie, patřičně využité, přeju hlavně těm, kteří letos skončili v minusu. Hezké vánoce!
A "vánoční" Rochefoucauld ?
Mají-li spolu lidé dobře vycházet, je nezbytné, aby si každý zachoval svoji svobodu.