PÁTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka
Analýza Volksbank mluví jasnou řečí: průměrná čtyřčlenná rodina zaplatí v příštím roce na daních o osm tisíc korun víc než letos. Takže slova o sociálně neutrální reformě veřejných financí je jen další ze Špidlových lží (a novináři jej, bohužel, za ni příliš na skřipec nenatahovali a natahovat nebudou). Přičemž ovšem platí, že někteří občané (a troufám si tvrdit, že převážně voliči ČSSD) zaplatí méně než je tento průměr a mnozí (zvláště ti bohatší, co většinově Špidlu a jeho gang nevolí) zaplatí mnohem a mnohem víc.
Třídní boj ekonomickými nástroji, bych to nazval. A je skutečně nejvyšší čas poslat tento gang v příštích volbách do kytiček. Ovšem té práce, než se podaří dát socialisty zaplevelený stát opět trochu do pořádku!
Dvě třetiny Němců v čerstvém průzkumu jasně říkají, že by rádi používali nikoliv euro, ale starou marku, a že jsou ze zavedení eura nešťastní. Tři pětiny občanů pak tvrdí, že euro nepřispělo k cenové stabilitě v jejich zemi a více než polovina Němců si myslí, že zavedení eura bylo celkově nevýhodné. A velká většina Němců se pranic necítí být po zavedení eura Evropany.
Je jim to ovšem platné jako mrtvému zimník: eurobyrokracie a europolitikové přece nemají tak přízemní obzory a jsou mnohem chytřejší a předvídavější než většina občanů, neboť na rozdíl od nich přišli dávno na to, že čím vzdálenější a nekonkretnější vláda, tím větší šance "nerušeně" a dlouho vládnout.
Škoda, přeškoda, že nabídky firem nabízejících nám stíhačky, nemohou být po podání zveřejněny. Bylo by to zajisté zajímavé čtení. Vždyť vybraná švédská nabídka například pranic neřeší situaci, kdy by některé z letadel havarovalo a kdo by v takovém případě hradil cenu stroje.
Prostě stále platí: kdo se bude smát naposledy nebude Česko, ale dodavatel letadel.
Chraňbůh, abych v tom viděl cílený úmysl, ale přesto to leccos vypovídá o podvědomých postojích většiny novinářů: během dvou dnů jsem sledoval, kolikrát se v novinách objeví slovní spojení "prezident Klaus" a kolikrát jen slovo prezident a jméno Klaus.
Tady je výsledek: spojení prezident Klaus 4x, slovo prezident 7x, jméno Klaus pak 29x. Jó, to za prezidenta, nyní exprezidenta Havla...
Zřejmě spojení "prezident Klaus" neleze a neleze novinářům z hlavy do péra a pak, vždyť by si na to lidé mohli zvyknout a co kdyby byla příští volba prezidenta přímá....
Jak jsem říkal před pár dny, na jednoznačný odsudek toho, že fyzik Král skončil ve vazbě (mezitím byl propuštěn,neboť jeho výslech skončil) není dost informací. Ty postupně získáváme, a jak se ukazuje, smlouvy mezi nechvalně proslaveným H - systémem a družstvem Svatopluk, které se snažilo dostavět H - systémem rozestavěné domy, jsou neplatné. Nesouhlasí na nich totiž data a navíc byly sepsány a podepsány v době, kdy ani pan Smetka z H - systému, ani pánové Král a Středa z družstva Svatopluk, neměli právo nic takového podepisovat.
Družstvu Svatopluk také radili při jeho zakládání právě právníci H - systému.
Pravděpodobnost, že se družstvo Svatopluk opravdu nezákonně obohatilo na úkor klientů H - systému, kteří do družstva nevstoupili, se tak jeví vyšší a vyšší.
"Privatizace výhodná pro odbory", tak to je další kritérium premiéra Špidly při privatizaci severočeských uhelných dolů. Takto to totiž zaznělo po jeho veečerní schůzce s tamními odbory.
Pokud by to Špidla myslel opravdu vážně, znamenalo by to ovšem logicky nic neprivatizovat a ponechat doly státní. Neboť jen tak může být naplněno gottwaldovské heslo, tolik souznící s dnešními odbory: Ani muže ze závodu, ani haléř ze mzdy.
A Rochefoucauld trefně k dnešku?
Dacan se ztratí v armádě, nikoliv však ve vládě.