ČTVRTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka
Nezávidím Francouzům jejich problémy s menšinami, které se v některých oblastech stávají většinami, a které, neboť o jejich integraci či dokonce asimilaci s majoritní společností nemůže být řeči, začaly svojí odlišností příliš vadit.
A tak dokonce i francouzský prezident včera podpořil záikon, který má zakazovat nosit ve školách nošení muslimských šátků (a aby to tak "neřvalo", tak i židovských jarmulek a křesťanských křížů).
Toto řešení mi ovšem připadá jako řešení zhoubného nádoru aspirinem.
Skutečným řešením je totiž prevence. A na tu už je poněkud pozdě.
Krásným důkazem, že zákon nabídky a poptávky platí i ve školství (platí totiž všude), je rozšířené "kupování" žáků do škol, kterým by jinak hrozilo pro nedostatek žáků zavření.
Což takhle dotáhnout to do konce? Totiž přestat vybírat část daní a rodiče by si tu školu, kterou si pro své děti svobodně vyberou, platili sami. A zůstaly by opravdu jen ty školy, o které je kvůli jejich poloze či kvalitě výuky zájem. A ještě by se ušetřila spousta peněz zrušením ministerstva školství a různých školských odborů.
A na kvalitu výuky by dohlížely školské rady a soukromí inspektoři, opět placeni rodiči školních dětí.
Obávám se ovšem, že ve velmi socialistické Evropě je taková myšlenka natolik tržně logická, že je nepřijatelná.
Rockový zpěvák Dan Horyna si to se mnou (typicky nikoliv s mým názorem na dotování různých institucí a akcí ze státního rozpočtu) vyřizuje v publikovaném dopisu redakci v dnešních Lidových novinách.
A říká, kterak v psychiatrické léčebně Červený dvůr na Českokrumlovsku ( kterou jsem také jmenoval mezi institucemi, kterým místní poslanci přiklepli dotaci) pracují špičkoví odborníci, žijící daleko od civilizace v rozpadajícím se zámečku a starají se o sto ožebračených a nešťastných lidí, kteří v této společnosti plné morálního rozkladu, konzumní žravosti a zisku za každou cenu nevědí jak dál.
Tito pacienti pak, vytrénovaní náročnou komunitní léčbou rozvoje osobnosti, se vracejí do normálního života, což je velký zázrak.
No jo, to je všechno hezké, nicméně pan Horyna by mi měl odpovědět na několik otázek: nebylo by mnohem logičtější, aby byl v tomto státě konečně nastaven takový systém zdravotního pojištění, který umožní špičkovým odborníkům, přinášejícím prokazatelně kvalitní léčebné výsledky a tudíž zdravotními pojišťovnami hýčkaným, dávat dostatečné platy a peníze na opravy a vybavení jejich zdravotních zařízení? A nemuselo se pak postupovat metodou selektivních dotací koruptivně vybraným zařízením? A proč existují v tomto státě soukromá psychiatrická zařízení, která prosperují a dále jiná, většinou státní, se stále nataženou rukou ke státu? Není to třeba tím, že někteří lékaři prostě jen chtějí ukájet svoje medicinské libido a prosazovat svoje léčebné metody bez ohledu na to, zda-li na to občané (jako celek) mají? Je poměr cena - efekt té léčby, kterou provádějí lékaři v Červeném dvoře lepší nebo horší než jinde? Mají tamní lékaři vůbec dostatek takových údajů ke srovnání ?
Právě na takové otázky by měl hledat pan Horyna odpovědi a ne shrnout polemiku se mnou do obvyklého závěru, že jsem "škůdce".
P.S. Pokud bude číst tento text někdo z Červeného dvora, dávám k úvaze následující návrh: pokud mne pozvete, rád k vám přijedu na besedu o financování zdravotnictví a řízení zdravotnických zařízení a jistě dojde i na konkrétní situaci u vás. A pozvěte rozhodně i pana Horynu.
Čtenář J.P. mi poslal výstižnou informaci k víkendovému jednání o euroústavě. Zde je:
Krásně začínala o víkendu na svém teletextu zpravodajství z Bruselu německá ZDF:
V boji o moc a vliv v EU ..... dosud nebylo dosaženo pokroku.... Bez obalu " Im Kampf um Macht und Einfluss "...
Vláda rozhodla o tom, že stíhačky na českém nebi by měly být švédské gripeny, což jistě potěšilo nejen Miloše Zemana na Vysočině, ale i ty, co jsou napojeni na penězovod jejich výrobce.
A tak budeme několik měsíců až let sledovat, zda podmínky nákupu, které na papíře přesvědčily vládu o velké výhodnosti švédské nabídky, v realitě budou skutečně tak výhodné. Obávám se, že nikoliv. Vsaďte se.
A co říká k dnešku moudrý Rochefoucauld ?
Pranýřovat lež umějí nejlépe ti, kteří se snaží vzbudit dojem, že vždy mluví pravdu.